45. rocznica wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

UNESCO -

Kraków jest zupełnie inny niż 45 lat temu. Wpis na światową listę UNESCO otworzył nam całą masę drzwi do różnych organizacji międzynarodowych, zmobilizował historyków, konserwatorów i mieszkańców – powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski, zapowiadając obchody jubileuszu.

Stare Miasto w Krakowie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

.Historyczne centrum Krakowa 45 lat temu trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główne rocznicowe wydarzenia rozpoczną się w czwartek i potrwają do soboty. Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał podczas środowej konferencji prasowej, że centrum Krakowa wpisane zostało na listę UNESCO jako jeden z pierwszych w uznaniu wysokich wartości historycznych, architektonicznych i kulturalnych. Wpisany został cały obszar historycznego centrum miasta, a nie pojedynczy obiekt – jak to zwyczajowo się dzieje.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

.”Wpis na światową listę UNESCO otworzył nam całą masę drzwi do różnego typu organizacji międzynarodowych, z którymi współpracujemy. Zmobilizował całe środowisko historyków sztuki, konserwatorów zabytków, ale także mieszkańców” – powiedział Majchrowski. Jeszcze tego samego roku powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), który – z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – do dziś wspiera prace konserwatorskie. Majchrowski zapowiedział huczne obchody jubileuszu. W programie są spotkania, kongresy, wręczenie nagrody Europa Nostra bazylice Mariackiej za konserwację ołtarza Wita Stwosza.

Pochód Kopernikański

.Spektakularnie zapowiada się Pochód Kopernikański, który w sobotę o godz. 17.00 wyruszy sprzed Bramy Floriańskiej na Rynek Główny. Do udziału w paradzie zaproszeni są wszyscy. Teatr KTO przygotował dla uczestników kilka tysięcy masek, dzięki czemu każdy będzie mógł poczuć się jak aktor tego pochodu. „Będzie to widowisko w konwencji teatru średniowiecznego. Będzie zabawa. Rytm widowiska wybijać będzie sześciu bębnistów” – mówił dyrektor Teatru KTO i reżyser widowiska Jerzy Zoń.

W pokazie ma iść ponad 200 artystów, którzy zainscenizują sceny z XV i XVI w. Sceny teatralne rozgrywać mają się nie tylko na ulicach, ale też dwa metry nad głowami przechodniów. Wśród bohaterów będą m.in. czarownice i smok poszukujący dziewicy. Mikołaj Kopernik przejdzie w otoczeniu bogatych mieszczan. Autorem tekstów scen, oddających klimat czasów Kopernika, jest krakowski poeta Bronisław Maj.

Alert UNESCO dla Ukrainy

.Na temat zagrożonych zniszczeniem przez rosyjskiego agresora ukraińskich zabytków, które zostały wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście „Alert UNESCO dla Ukrainy„.

„Wśród zagrożonych miejsc olbrzymiej, globalnej wagi są z pewnością miejsca znajdujące się na niezwykle prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Ukrainy istnieje siedem miejsc z tej listy, a cztery z nich znajdują się w dużych miastach – Kijowie, Lwowie, Czerniowcach i Sewastopolu – co w aktualnych realiach agresji naraża je bezpośrednio na zniszczenie. Nie jest oczywiście żadną pociechą, że zniszczenie dwu z siedmiu miejsc już obecnych na liście UNESCO nie wydaje się możliwe z czysto praktycznych powodów. Nie ulegną zapewne dewastacji obiekt znajdujący się dzisiaj na będącym pod całkowitą kontrolą Rosji Krymie (Chersonez Taurydzki będący pozostałością greckiej kolonii sięgającej czasów V w. p.n.e.) bądź pierwotne lasy bukowe w ukraińskich Karpatach przy granicy z Polską, Słowacją i Rumunią”.

.„Pozostałym miejscom z listy UNESCO grozi poważne niebezpieczeństwo. Wśród nich jest niewątpliwie Stare Miasto we Lwowie ze swymi licznymi, niezwykle cennymi zabytkami. Historycznie to ważny ośrodek regionu Galicji, a dziś zachodniej Ukrainy, miasto wielu kultur, narodów i religii, którego odwiedziny są wręcz niezbędne do zrozumienia współczesnej Ukrainy. Lwów został założony ok. 1250 roku. Dogodne położenie geograficzne sprzyjało rozwojowi miasta stającego się głównym ośrodkiem administracyjnym, religijnym i handlowym regionu Galicji. W ścisłym centrum miasta znajduje się kryjąca wiele ciekawych budowli starówka ze średniowieczną siatką ulic otoczoną renesansowymi i barokowymi zabudowaniami. Na pobliskim wzgórzu wznoszą się ruiny Wysokiego Zamku. Wraz z podzamczem ta część miasta stanowi najstarszą jego część, sięgającą V wieku. O wielokulturowości miasta świadczą liczne kościoły różnych wyznań. Najważniejszym z nich jest położona w centrum, pochodząca z czasów gotyku, łacińska bazylika archikatedralna pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z XIV wieku pochodzą katedra ormiańska oraz położony w południowo-zachodniej części, zbudowany na planie krzyża greckiego prawosławny sobór św. Jura ze słynną ikoną Matki Boskiej Trembowelskiej” – pisze prof. Michał KLEIBER.

PAP/Beata Kołodziej/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 września 2023