62 proc. Demokratów popiera zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, 71 proc. Republikanów przeciwnych dalszej pomocy - Pew Research Center

Pew Research Center

55 procent Amerykanów jest przeciwnych zatwierdzeniu przez Kongres USA dalszej pomocy dla Ukrainy; wśród Republikanów jest to 71 procent. 62 proc. Demokratów popiera zwiększenie wsparcia dla Kijowa – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center.

Słabnące poparcie dla Kijowa w USA

.Badanie opinii przeprowadził dla CNN ośrodek Pew Research Center. Jak pisze portal Axios, najnowsze sondaże wskazują na rekordowy jak dotąd „sceptycyzm” Amerykanów dotyczący wspierania Ukrainy; na początku rosyjskiej inwazji tylko 7 proc. ankietowanych było przeciwnych takiej pomocy.

CNN zwraca uwagę, że słabnące poparcie dla Kijowa ma zapewne dwa powody: z jednej strony Amerykanie są rozczarowani brakiem spektakularnych sukcesów ukraińskiej kontrofensywy, z drugiej chodzi o „efekt Trumpa”. Tak CNN nazywa wpływ kampanii wyborczej byłego prezydenta na Republikanów, który sprawia, że „jego wątpliwości dotyczące Ukrainy” mają ogromne oddziaływanie na „zbiorową świadomość” całej partii.

Republikanie coraz mniej przychylni Ukrainie

.Axios i „Washington Post” zwracają uwagę, że kwestia wspierania Kijowa staje się coraz mniej popularna wśród Republikanów, z wyłączeniem tych, którzy należą do tradycyjnej frakcji „jastrzębi”, kładącej duży nacisk na politykę zagraniczną i obronność. W czwartek Biały Dom zwrócił się do Kongresu o zaaprobowanie przeznaczenia ponad 20 mld dolarów na pomoc wojskową, humanitarną i gospodarczą dla Ukrainy.

Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zasygnalizował już, że wniosek o dodatkowy pakiet finansowy na rzecz Kijowa nie uzyska łatwo aprobaty Republikanów w niższej izbie Kongresu. Axios wyjaśnia, że McCarthy obawia się buntu grupy skrajnie prawicowych kongresmenów popierających byłego prezydenta.

Spór o piąty pakiet pomocowy dla Ukrainy

.Sam Trump wezwał Republikanów, by „odmówili zatwierdzenia nawet jednej dodatkowej dostawy (broni)” dla Ukrainy, dopóki „FBI, DOJ (resort sprawiedliwości) i IRS (Służby podatkowe)” nie przekażą dowodów dotyczących dochodzenia w sprawie syna prezydenta Joe Bidena, Huntera Bidena.

ABC News prognozuje, że wniosek Białego Domu o dodatkowe finansowanie dla Kijowa spotka się ze znacznie większym oporem republikańskich kongresmenów niż poprzednie takie żądania, a spór w Izbie Reprezentantów w tej sprawie jest raczej nieunikniony i zacznie się zapewne na dobre w przyszłym miesiącu. Jak dotąd Kongres uchwalił cztery pakiety pomocowe dla Ukrainy o łącznej wartości ponad 107 mld dolarów.

Konieczność wspierania Ukrainy do zwycięstwa

.Na temat konieczności wspierania Ukrainy do jej ostatecznego zwycięstwa nad rosyjskim agresorem, w postaci wyzwolenia wszystkich odebranych terytoriów, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” piszą premier RP Mateusz MORAWIECKI, premier Czech Petr FIALA oraz premier Słowacji Eduard HEGER w tekście “Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy“.

“Ukraina nie chce wojny z Rosją. My też nie. Ale staje się coraz bardziej jasne, że Rosja już dawno zdecydowała, że jest z nami w stanie wojny. Od wielu lat Kreml systematycznie podważa stabilność i bezpieczeństwo międzynarodowe, naruszając prawo międzynarodowe, używając siły lub grożąc jej użyciem oraz podkopując instytucje demokratyczne poprzez wojnę polityczną i hybrydową. Jej akt agresji na Ukrainę jest jedynie najbardziej skrajnym wyrazem tych trwających działań”.

“Nasze wezwanie należy potraktować poważnie: jeśli Rosja wygra, a Ukraina upadnie, Europa Środkowa może być następna. W związku z tym pokonanie Rosji teraz, na Ukrainie, zmniejszy szanse, że zwolennicy Ukrainy będą musieli później przelać własną krew i poświęcić swoje zasoby. Będzie to jasny sygnał, że w naszym regionie nie ma miejsca na zamrożone konflikty i niekończące się wojny. I jasno pokaże tyranom na całym świecie, że agresja nie będzie nagradzana, a dyktatorzy nie będą mogli dzielić planety na strefy swoich złych wpływów”.

“Dlatego też musimy nadal wspierać Ukrainę, dopóki siły rosyjskie całkowicie nie wycofają się z jej terytorium, co definitywnie położy kres rewanżyzmowi i imperializmowi Kremla. Zakończenie wojny z Rosją, która nadal posiada Krym i terytoria na wschodniej Ukrainie, byłoby jak wystosowanie otwartego zaproszenia dla wszystkich autorytarnych szaleńców, którzy uważają, że można najeżdżać na sąsiadów w oparciu o sfabrykowane, nienawistne narracje, zabijając setki lub tysiące niewinnych cywilów”.

.”Krótko mówiąc, pokój może nadejść tylko na warunkach Ukrainy. Zamrażanie konfliktów to ulubiony sposób Rosji kupowania czasu poprzez udawanie, że kończy rozpoczętą przez siebie wojnę. Zamrożony konflikt nie przyniósłby na dłuższą metę stabilizacji ani poprawy bezpieczeństwa czy warunków ekonomicznych. Zamiast tego pozwoliłby Rosji na przegrupowanie i odbudowę swoich sił, przy jednoczesnym kontynuowaniu wojny politycznej i eksportowaniu swojej imperialnej ideologii” – piszą premierzy Polski, Czech i Słowacji.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 sierpnia 2023
Fot. Flickr/Claire Brownlow