8. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach - program
Sztuczna inteligencja, kosmos, kryminologia – to tylko niektóre z tematów 8. Śląskiego Festiwalu Nauki, który rozpoczął się w Katowicach 7 grudnia. Na uczestników czekają m.in. wykłady, warsztaty interaktywne, 20 scen tematycznych oraz 2000 naukowców.
8. Śląski Festiwal Nauki – program
.W dniach 7-9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się 8. Śląski Festiwal Nauki. Podczas festiwalu można zobaczyć sceny Europejskiego Miasta Nauki; zaplanowano także m.in. przegląd najciekawszych wydarzeń z 50 tygodni tematycznych oraz specjalny Wieczór Miasta Nauki.
W tym roku organizatorzy postanowili na nowo zaprojektować „topografię” festiwalu, aby jeszcze lepiej oddać ducha nauki i kreatywności. Idea miasta nauki ma być nie tylko dekoracją, ale wizją przyszłości, w której Katowice mogłyby stać się rzeczywistym centrum nauki, miejscem spotkań studentów, naukowców i mieszkańców przez cały rok.
„Festiwal jest dla nas swego rodzaju prototypem. Testujemy tutaj sposoby lepszego prowadzenia dialogu ze społeczeństwem o nauce i przez naukę. Chcemy, by mieszkańcy regionu czuli korzyści płynące z obecności uczelni w ich sąsiedztwie – nie tylko jako miejsca edukacji, ale jako realnego źródła poprawy jakości życia” – powiedział podczas konferencji rozpoczynającej 8. Śląski Festiwal Nauki rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.
Wśród 20 scen tegorocznego festiwalu nowością będzie m.in. specjalna scena, na której przedstawiciele różnych dyscyplin nauki, biznesu oraz sztuki będą dyskutowali nad sztuczną inteligencją, która według organizatorów „wkroczyła w niemal wszystkie dziedziny życia, rewolucjonizując medycynę, edukację, biznes, przemysł, prawo, sztukę i kulturę”.
„Politechnika Śląska skupia uwagę na strefie kosmosu. To będzie przestrzeń warsztatowa, a także do dyskusji. Będziemy mogli zapoznać się z teleskopem Webba, zobaczyć, jak można sięgać po najdalsze przestrzenie w kosmosie za jego pomocą. Będziemy mogli zbudować z papieru rakiety i udać się w stronę największych planet Układu Słonecznego, ale na naszej przestrzeni będzie także scena Twardowskiego” – podkreślił rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk. W Centrum Innowacji Uczenia Maszynowego Uniwersytetu Ekonomicznego będzie można zobaczyć pracę robotów, a także poznać tajniki algorytmiki, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.
Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024
.Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zaprezentuje m.in. tajniki kryminalistyki. „Jest to prawdziwa gratka dla miłośników zagadek, tajemnic naukowych odkryć. Przygotowaliśmy tutaj unikalną możliwość zanurzenia się w fascynujący świat metod ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych” – podkreślił rektor uczelni prof. Janusz Kapuśniak.
Śląski Uniwersytet Medyczny oferuje interaktywne doświadczenia z zakresu medycyny oraz prezentację terapii opartych na naturalnych środkach, takich jak jad ślimaków czy węży, oraz działania profilaktyczne związane ze zdrowiem i długowiecznością. Podsumowaniem tych działań jest symboliczny „paszport długowieczności”, który uczestnicy mogą otrzymać za aktywny udział w warsztatach. Szczegółowy program 8. Śląskiego Festiwalu Nauki można zobaczyć na stronie internetowej wydarzenia [LINK].
Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako lider Konsorcjum i Miasto Katowice – strategiczny partner Konsorcjum.
Nieunikniona rewolucja AI
.Na temat tego jakie szanse i zagrożenia niesie coraz bardziej postępujący rozwój sztucznej inteligencji, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze David LISNARD w tekście „ChatGPT. Problem jest w innym miejscu”.
„Radykalna innowacja z natury niesie ze sobą wielkie ryzyko, proporcjonalne do możliwości, jakie stwarza. U zarania pojawienia się sztucznej inteligencji uczelnia Sciences Po – podobnie jak uczelnie w Nowym Jorku – zabroniła korzystania z niej. Jeśli w świetle ogromu czekających nas wstrząsów obawy są uzasadnione, rozwiązań nie znajdziemy w odrzuceniu, przejawiającym się w skrajnym przypadku ideą spowolnienia gospodarczego, które nie oferuje żadnej wiarygodnej alternatywy i proponuje świat bez innowacji, naznaczony strachem i wycofaniem, społeczeństwo, w którym każdy powinien zredukować swój byt: mniej podróżować, mniej pracować, mniej działać, mniej tworzyć. Mniej żyć”.
„To śmiercionośny projekt polityczny. Musimy pozostać wierni naszym zasadom, które jako jedyne mogą kierować naszymi wyborami w burzliwych czasach: wolność jako nadrzędna wartość, odpowiedzialność jako nieuchronne następstwo wolności, kultura i krytyczne myślenie jako źródła indywidualnej emancypacji i zbiorowej więzi, godność ludzka jako ostateczny i ontologiczny cel”.
.„Innowacyjność jest nierozerwalnie związana z życiem, z ludzkością, a teraz z jej przetrwaniem w obliczu wyzwania ekologicznego. Sprzeciw wobec rewolucji AI byłby daremny. Możemy aspirować do rozwijania nauki i świadomości. Taka jest rola polityki. W kwestii sztucznej inteligencji tą świadomością jest wiedza o pochodzeniu treści, o przejrzystości informacji dotyczących narzędzia i jego ograniczeń” – pisze David LISNARD.
PAP/Julia Szymańska/WszystkocoNajważniejsze/MJ