85% zabójstw dziennikarzy bez konsekwencji - raport UNESCO
W najnowszym raporcie UNESCO, wydanym 2 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Bezkarnością za Przestępstwa wobec Dziennikarzy ujawniono szokujące dane – aż 85% zabójstw dziennikarzy na świecie pozostaje bezkarnych.
Tylko w latach 2022–2023 życie straciło 162 dziennikarzy, z czego niemal połowa w strefach konfliktów w różnych częściach świata. Mimo globalnych apeli o ochronę pracowników mediów, bezpieczeństwo dziennikarzy wciąż pozostaje zagrożone.
Wzrost Liczby Ofiar w Strefach Wojennych i Kobiet w Mediach
.UNESCO zwraca uwagę, że coraz więcej dziennikarzy ginie nie tylko na froncie, ale i w innych krajach, w których oficjalnie wojen nie ma, jednak jest to kara za odkrywanie prawdy o przestępczości i korupcji. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się kobiety w mediach – liczba zamordowanych dziennikarek wzrosła w badanym okresie do 14, co jest najwyższym wynikiem od 2017 roku. Organizacja wskazuje na konieczność wdrożenia mechanizmów ochrony psychologicznej dla kobiet w zawodzie dziennikarskim, aby mogły skuteczniej radzić sobie także ze związaną z dziennikarskim poświęceniem, traumą.
Nowa Kampania UNESCO: „Za Historiami Kryje się Historia”
.2 listopada UNESCO, poza wydaniem raportu, zainicjowało także kampanię „Za historiami kryje się historia,” która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń, z którymi mierzą się dziennikarze. Kampania ma przypominać, że za każdym doniesieniem stoi człowiek, narażający życie dla prawdy. W stolicy Etiopii, Addis Abebie 6 listopada odbędzie się zaś konferencja na temat bezpieczeństwa dziennikarzy, gdzie UNESCO zaprezentuje Globalny Rejestr Mechanizmów Bezpieczeństwa, obejmujący standardy ochrony pracowników mediów w 56 krajach.
Przewodnik po Wsparciu Psychologicznym dla Dziennikarzy i edukacja
.UNESCO w ramach swojego raportu opublikowało również przewodnik dla psychologów pracujących z dziennikarzami, nie tylko kolegami ofiar zabójstw dziennikarzy, który ma pomóc w stabilizacji emocji i lepszym radzeniu sobie z kryzysowymi sytuacjami. Przewodnik jest szczególnie dedykowany kobietom-dziennikarkom, aby w sytuacjach ekstremalnych mogły podejmować racjonalne decyzje i chronić swoje bezpieczeństwo.
Poza działaniami na rzecz bezpieczeństwa, UNESCO w raporcie podkreśla, że media są nie tylko środkiem przekazu, ale i potężnym narzędziem kształtowania świadomości i rzeczywistości społecznej. Organizacja apeluje o wzmocnienie edukacji medialnej i tworzenie narracji wspierających tolerancję i dialog. Szczególną uwagę poświęca konieczności edukacji od najmłodszych lat, aby kolejne pokolenia były przygotowane do świadomego odbioru informacji.
UNESCO: Edukacja Medialna Kluczem do Przyszłości
.UNESCO wzywa do globalnej mobilizacji na rzecz ochrony dziennikarzy i wzmocnienia odpowiedzialności państw za przestępstwa przeciwko mediom. Organizacja podkreśla, że media odgrywają kluczową rolę w budowaniu społeczeństw opartych na prawdzie i tolerancji, a wzmożona edukacja medialna oraz wsparcie dla pracowników mediów są niezbędne dla przyszłości demokratycznych społeczeństw.
Wszystko Co Najważniejsze / MK