Fala tajemniczych przesyłek wywołała niepokój społeczny w Korei Południowej
Fala tajemniczych przesyłek wysyłanych z zagranicy wzbudza strach i niepokój w Korei Południowej. Policja odebrała przeszło 2 tys. zgłoszeń dotyczących podejrzanych paczek. W czwartek media poinformowały o hospitalizacji trzech osób, które otworzyły przesyłki z Tajwanu – informuje agencja Yonhap. Dotychczas nie znaleziono materiałów niebezpiecznych, a władze mówią, że sprawa nie ma związku z terroryzmem.
Fala tajemniczych przesyłek w Korei Południowej
.W czwartek trzech pracowników ośrodka opieki dla osób niepełnosprawnych w Ulsan, w południowo-wschodniej części kraju, trafiło do szpitala z powodu trudności z oddychaniem po otwarciu podejrzanej paczki z Tajwanu. Analiza przesyłki nie wykazała obecności szkodliwych substancji. W piątek z powodu podejrzanej przesyłki ewakuowano 1700 osób z budynku Głównego Urzędu Pocztowego w centrum Seulu. Dotychczas policja w całym kraju otrzymała łącznie 2141 zgłoszeń związanych z przesyłkami nadanymi z różnych państw, głównie Tajwanu.
Paczki z Shenzhen w Chinach
.Służby zabrały 679 z nich do analizy. W pozostałych znajdowały się pomadki lub inne tanie produkty. Jak dotąd nie znaleziono żadnych śladów materiałów niebezpiecznych, takich jak substancje biochemiczne lub radioaktywne. Biuro przedstawicielstwa Tajwanu w Korei poinformowało, że zgłoszona w czwartek paczka była nadana pocztą towarową z Shenzhen na południu Chin na Tajwan, a następnie odesłana do Korei za pośrednictwem poczty tajwańskiej. Tajwańska policja utworzyła specjalną grupę zadaniową do zbadania tej sprawy.
Brushing scam
.Koreańskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Chiny do podjęcia dochodzenia po swojej stronie. Pekin ustami rzecznik MSZ poinformował w poniedziałek, że „zajęto się już tą sprawą”. Kancelaria premiera Korei uspokajała w poniedziałek, że „nie ma żadnych podejrzeń związanych z terroryzmem”. Istnieją przypuszczenia, że fala tajemniczych przesyłek to przykład tzw. brushing scam, czyli oszustwa polegającego na rozsyłaniu przez sprzedawcę taniego produktu, które ma na celu umożliwienie mu wystawienie pozytywnych opinii o sklepie. Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2020 r., kiedy tysiące osób na całym świecie odebrały tajemnicze przesyłki z nasionami.
Fenom południowokoreańskich czeboli
.Na temat południowokoreańskich megakoncernów, określanych mianem czeboli, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Eleanor ALBERT w tekście “Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego“.
“Samsung. Założona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej”.
“Hyundai. Grupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego”.
.”SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci”.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ