Adwent w Betlejem

Adwent w Betlejem

Mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy, bezpieczniejszy, lepszy niż w latach poprzednich – powiedział gubernator Betlejem Kamal Hamid w rozpoczynającym się okresie przygotowującym do świąt Bożego Narodzenia.

.W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczął się adwent. Z tej okazji w Betlejem na placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego stanęła wielka choinka, a obok niej świąteczne jarmarki. Pojawili się przedstawiciele lokalnych władz i Kościołów, a wraz z nimi tłum turystów i mieszkańców miasta. Przeszedł również pochód z orkiestrą dętą, a w nim grupy kolorowo ubranych dzieci. W całym mieście było również dużo policjantów.

Mimo że w leżącym na Zachodnim Brzegu Jordanu Betlejem społeczność chrześcijańska stanowi mniejszość, to przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych w Ziemi Świętej biorą udział w przygotowaniach do Bożego Narodzenia, a także w świątecznym pochodzie, który finalnie przejdzie ulicami miasta 24 grudnia.

.Gubernator Betlejem zapewnił, że wszystkie przygotowania zarówno do adwentu, jak i świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku są zapięte na ostatni guzik. „Mamy nadzieję, że zarówno adwent, jak i święta Bożego Narodzenia będą dla nas lepsze, bezpieczniejsze, spokojniejsze” – dodał.

„Kilka tygodni temu odwiedził nas prezydent USA Joe Biden i obiecał nam przywieźć pokój do Betlejem, do Palestyny” – zaznaczył. Podkreślił, że Betlejem wciąż cierpi z powodu okupacji, a mieszkańców każdego dnia dotyka cierpienie i prześladowania.

Dla policji i służb porządkowych okres świąteczny to czas wzmożonej pracy. Przedstawiciel betlejemskiej policji wyjaśnił w rozmowie z PAP, że co roku w tym czasie do miasta ściągają tłumy turystów z całego świata. Z tego względu służby są w stanie podwyższonej gotowości. Podczas pochodu, z uwagi na obecność przedstawicieli lokalnej władzy, na ulicach porządku pilnuje 700 oficerów policji, wspieranych przez służby bezpieczeństwa i służby specjalne, a także jednostki policji ochraniające turystów.

„Dbamy o to, by ludzie w Betlejem oraz odwiedzający nasze miasto mogli poczuć świąteczną atmosferę i by czuli się bezpiecznie” – powiedział szef tutejszej policji. Podkreślił, że od początku istnienia Autonomii Palestyńskiej każdego roku przygotowywane są świąteczne festiwale i nigdy nie doszło do incydentu zagrażającego życiu i zdrowiu jego uczestników.

.Uroczysta procesja z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot religijnych pojawi się na ulicach miasta pojawi się po raz pierwszy 24 grudnia, a następnie gdy Boże Narodzenie będą obchodziły Kościoły wschodnie.

PAP/Daria Kania/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2022