Akcja „Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie” pomoże mniejszości polskiej na Litwie

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka (Mazowieckie), w ramach szóstej akcji „Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie”, jeszcze w listopadzie przekaże Polakom z rejonu solecznickiego na Litwie paczki z artykułami spożywczymi i chemicznymi. Obecnie trwa zbiórka na ten cel.

Prezenty dla Polaków poza granicami kraju

.Jak poinformował prezes płockiej Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” Witold Wybult, zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych zorganizowana w ramach akcji „Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie” prowadzona jest w kilku parafiach i potrwa do 24 listopada.

„Do tego, co uda się zebrać, a zbieramy też zabawki dla dzieci, dokupimy z naszych funduszy produkty na sto paczek. Wszystkie dary zawieziemy tradycyjnie do Solecznik, gdzie współpracujemy od lat z tamtejszą Wspólnotą Miłosierdzia Bożego” – powiedział Wybult.

Prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” wyjaśnił, że przygotowane świąteczne paczki dla rodzin polskich na Wileńszczyźnie trafią tam 28 listopada i będą rozwożone bezpośrednio do domów, a pozostała część zostanie przekazana 30 listopada w Solecznikach podczas Oratorium Miłosierdzia Bożego, w którym uczestniczą Polacy z całego rejonu soleczniczkiego.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”, która rozpoczęła działalność w 2018 r., została powołana w Płocku z inicjatywy i dzięki wsparciu ks. Wojciecha Góralskiego, profesora nauk prawnych, specjalisty prawa kanonicznego, wyznaniowego i konkordatowego, wykładowcy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który w 1993 r. był jednym z negocjatorów konkordatu.

Fundacja działa „w celach dobroczynności oraz kształtowania postaw patriotycznych, społecznych i chrześcijańskich”. Już w 2019 r. zorganizowała po raz pierwszy wakacyjny pobyt w Płocku 50 polskich dzieci z rejonu solecznickiego w ramach zainaugurowanej wówczas akcji „Kolonie Miłosierdzia”. Akcja ta po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa została wznowiona w 2021 r.

Tegoroczna akcja „Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie” Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” jest szóstą z kolei. Organizowana jest zawsze przed świętami Bożego Narodzenia. 

Rola Polonii

.Jan DZIEDZICZAK w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pisze w swoim artykule, że wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy.

„Wspólnota historii, kultury, tradycji, języka. Jesteśmy w gronie tych uprzywilejowanych narodów, które nie używają cudzego języka jako własnego, ale nasz własny język buduje naszą tożsamość. Podobnie tradycja czy kultura, mocno zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej. Bo czyż nie jest tak, że bez względu na wyznawaną wiarę dla wszystkich Polaków najważniejszym wieczorem w roku jest Bożonarodzeniowa wieczerza wigilijna” – zaznacza.

Drugie zadanie stojące przed Polakami to budowanie swojego miejsca w goszczącym nas społeczeństwie, by wzmacniać dobre imię swojego kraju, pokazywać Polskę swoim cudzoziemskim znajomym. Dobrym przykładem jest z pewnością nagłaśnianie tego, jak Polacy zachowali się wobec Ukraińców szukających schronienia przed trwającą u nich wojną. To, co zrobiliśmy, jest wielkim powodem do dumy wobec całego świata. Mam na myśli nie tylko pomoc udzieloną Ukrainie przez polskie władze, ale przede wszystkim polską gościnność, z którą olbrzymią liczbę ponad 3 milionów Ukraińców przyjęliśmy spontanicznie w swoich domach, nie oczekując niczego w zamian. Nie zamknęliśmy ich w obozach dla uchodźców, ale ugościliśmy jak rodzinę, użyczając własne pokoje, domy i mieszkania oraz dzieląc się wszelaką pomocą materialną.

„Trzecie zadanie stojące przed Polakami za granicą, to przekazywanie polskości następnym pokoleniom. To bardzo ważne i zaczyna się już od nauki języka ojczystego swoich dzieci. To bardzo ważne, żeby inwestować w polską młodzież, w jej kontakt z ojczystym krajem i polską kulturą oraz historią, jest bowiem nadzieja, że oni kiedyś do kraju wrócą i będą wspólnie z innymi budowali dobrą, silną Polskę” – podkreśla.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 listopada 2024