Aktywność Rosji na Południu to wyzwanie dla NATO – Javier Colomina
Rosyjska aktywność na południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowi dla niego wyzwanie i zagrożenie – ocenił przedstawiciel NATO ds. południowego sąsiedztwa Javier Colomina w wywiadzie dla katalońskiego dziennika „La Vanguardia”.
Javier Colomina o wyzwaniach i zagrożeniach na południowej flance NATO
.Javier Colomina, wcześniej m.in. specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego NATO ds. Kaukazu i Azji Środkowej, został pod koniec lipca mianowany na nowo utworzone stanowisko przedstawiciela NATO ds. południowego sąsiedztwa.
„Widzimy wiele wyzwań i zagrożeń na południu, w tym obecność obcych państw, które przyczyniają się do niestabilności. Jedną z tych obecności, być może najbardziej znaczącą, jest Rosja” – stwierdził dyplomata.
Według niego Sahel, obszar od północy graniczący z Saharą, „stwarza ogromne problemy w zakresie bezpieczeństwa”. Prócz Rosji wśród zagrożeń wymienił również m.in. nielegalny handel, migrację i zmiany klimatyczne. „Nie widzę innego sposobu niż współpraca z organizacjami regionalnymi, a nawet krajami poszukującymi porozumienia i kompromisu między polityką sankcji a realną polityką” – podkreślił.
Rosja to przeciwnik, Chiny – strategiczny konkurent
.Choć obecność Rosji w Afryce i na Bliskim Wschodzie niepokoi Sojusz, to podejście do Chin jest inne – zauważył Hiszpan.
W jego ocenie aktywność chińska stanowi wyzwanie, „ale bardzo różni się od naszego postrzegania Rosji, którą definiujemy jako przeciwnika i zagrożenie”. „Z Chinami nie mamy relacji przeciwników, ale strategicznych konkurentów. Otwarcie rozmawiamy z nimi o tym, co naszym zdaniem robią źle, na przykład o ich stanowisku w sprawie Ukrainy” – dodał.
Pomimo większego zaangażowania na Południu, głównym priorytetem NATO będzie nadal wspieranie Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją – podkreślił Javier Colomina. W jego przekonaniu oba kierunki nie są ze sobą sprzeczne.
W najbliższych miesiącach ma powstać biuro NATO w Ammanie, które umożliwi lepszą obserwację regionu – powiedział Hiszpan. W planach jest otwarcie również innych biur, w zależności od zgody poszczególnych krajów.
Pięć lekcji z ostatniej dekady
.Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ukazał się tekst przemówienia pożegnalnego sekretarza generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA z 19.09.2024 r. „Europejczycy muszą zrozumieć, że bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie. 80 proc. wydatków na obronę NATO pochodzi od sojuszników spoza Unii Europejskiej” – stwierdził Jens STOLTENBERG.
W przemówieniu norweski polityk dzieli się pięcioma lekcjami, „które są kluczowe dla dalszego sukcesu NATO w przyszłości”. „Po pierwsze, musimy być gotowi ponieść koszt, jakiego wymaga utrzymanie pokoju. (…) Drugą lekcją jest to, że wolność jest ważniejsza niż wolny handel (…) Trzecią lekcją jest to, że siła militarna jest warunkiem wstępnym do prowadzenia dialogu”. Jens STOLTENBERG dodaje, że czwarta lekcja brzmi: „siła militarna ma swoje ograniczenia”. (…) Piąta i ostatnia lekcja, która jest najważniejsza: nie możemy nigdy lekceważyć więzi między Europą a Ameryką Północną” – twierdzi Jens STOLTENBERG.
.Jak podkreśla, „bez Turcji na Południu, Norwegii na Północy oraz USA, Kanady i Wielkiej Brytanii na Zachodzie niemożliwe jest wyobrażenie sobie bezpieczeństwa kontynentu europejskiego. Sojusz transatlantycki służył Europie dobrze, torując drogę do bliższej integracji europejskiej, zjednoczenia Niemiec oraz szerzenia demokracji i wolności w całej Europie Środkowej i Wschodniej. To lekcja historii, którą Europejczycy muszą zapamiętać”.
PAP/Marcin Furdyna/WszystkoCoNajważniejsze/SN