
Akumulator wodorowy - jak przechowywać wodór?

Zespół amerykańskich naukowców odkrył, że magazynowanie w węglu może być sposobem na to jak przechowywać wodór gazowy, podobnie jak akumulatory przechowują energię elektryczną do wykorzystania w przyszłości.
.Jak przechowywać wodór? Zdaniem prof. Shimin Liu z Uniwersytetu stanu Pensylwania idealnie nadaje się do tego węgiel, który – trochę jak gąbka – może pomieścić o wiele więcej cząsteczek wodoru w porównaniu z innymi materiałami.
Poszukiwanie alternatywy dla paliw kopalnych ma wiele aspektów – jednym z nich jest magazynowanie pozyskanej czystej energii. Dotyczy to również wodoru, który jest uznawany za czyste źródło energii. To odkrycie jest ważne w aspekcie rozwoju łańcucha dostaw czystej energii.
Jak przechowywać wodór?
.Wodór to paliwo o czystym spalaniu, które może być wykorzystane w najbardziej energochłonnych sektorach gospodarki – transporcie, wytwarzaniu energii elektrycznej i przemyśle. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzeba jeszcze sporo działań, aby zbudować infrastrukturę wodorową i uczynić ją niedrogim i niezawodnym źródłem energii. Jednym z elementów tych działań jest magazynowanie wodoru.
„Myślę, że węgiel byłby logicznym miejscem do geologicznego magazynowania wodoru” – dodał profesor Liu. Aby to sprawdzić, naukowcy przeanalizowali osiem rodzajów węgla z różnych kopalni zlokalizowanych w USA. Wszystkie próbki węgla wykazywały znaczne właściwości sorpcyjne, przy czym węgiel bitumiczny ze wschodniej Wirginii i węgiel antracytowy ze wschodniej Pensylwanii uzyskały najlepsze wyniki w testach.
Odkryliśmy, że węgiel może być geologiczną baterią wodorową. Możesz wstrzykiwać i przechowywać energię wodoru i mieć ją tam do chwili, kiedy będziemy potrzebowali jej użyć – powiedział profesor inżynierii energetycznej i mineralnej Uniwersytetu stanu Pensylwania Shimin Liu.
Prof. Liu zauważył, że wiele osób definiuje węgiel jako skałę, ale tak naprawdę jest to polimer. „Ma wysoką zawartość węgla z wieloma małymi porami, które mogą przechowywać duże ilości gazu. Tak więc węgiel jest jak gąbka, która może pomieścić o wiele więcej cząsteczek wodoru w porównaniu z innymi materiałami niewęglowymi” – dodał Liu.
Rozwój magazynowania wodoru w węglu może być też społeczną i gospodarczą perspektywą dla regionów górniczych, które obawiają się ograniczeń w wydobyciu węgla.
Energetyka przyszłości
.Kwestia tego jak przechowywać wodór jest jednym ze szczegółowych zagadnień toczącej się wśród ekspertów debaty dotyczącej energetyki przyszłości. Podczas gdy dla jednych najważniejsze jest stawianie na odnawialne źródła energii i dobre magazynowanie energii, inni podkreślają wagę zbudowania stabilnego systemu, opartego na różnych źródłach i efektywnym zarządzaniu. Ciekawie pisał o tym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii w latach 2018-2019. Jego zdaniem w przyszłości polska energetyka będzie oparta na ośmiu filarach: własnych zasobach energetycznych, rozbudowanej infrastrukturze wytwórczej i sieciowej, dywersyfikacji dostaw, dalszym rozwoju rynków energii, energetyce jądrowej i OZE, rozwiniętym ciepłownictwie i zaawansowanej efektywności energetycznej. „Dzięki jej realizacji zmniejszymy poziom emisji w sektorze – co jest kluczowe dla ochrony klimatu – jednocześnie zapewniając naszemu krajowi bezpieczeństwo energetyczne” – pisał Tomasz Dąbrowski.
PAP/Tomasz Szczerbicki/WszystkocoNajważniejsze/ad