Ambasador Piotr Wilczek o Polsce, Ukrainie i Wielkiej Brytanii na łamach „Daily Telegraph”

Ambasador Piotr Wilczek o Polsce, Ukrainie i Wielkiej Brytanii na łamach „Daily Telegraph”

Polska i Wielka Brytania są kluczowymi krajami transatlantyckiego sojuszu i nadal muszą wspólnie działać na rzecz Ukrainy i jej członkostwa w NATO – napisał ambasador Piotr Wilczek – ambasador RP w Wielkiej Brytanii, w tekście opublikowanym we wtorek na portalu dziennika „Daily Telegraph”.

.Nawiązując do niedawnego rosyjskiego ataku na Lwów, będący schronieniem dla wielu osób uciekających ze wschodu kraju, ambasador napisał, że było to ponure przypomnienie, iż żadna część Ukrainy nie jest bezpieczna. „Ataki na obszary w pobliżu terytorium NATO podkreślają zagrożenie ze strony autorytarnych przywódców o ekspansjonistycznych ambicjach. Polska, która doświadczyła destrukcyjnych ambicji poprzedników Putina w Związku Sowieckim, rozumie te zagrożenia aż za dobrze i solidaryzuje się z Ukrainą. Oba kraje mają kluczowego sojusznika – Wielką Brytanię” – podkreślił Piotr Wilczek.

Przypomniał o zeszłotygodniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony Polski i Wielkiej Brytanii w Londynie, którzy omawiali m.in. atak Rosji na Ukrainę i przeciwdziałanie wpływom Putina w Europie Wschodniej i na Bałkanach Zachodnich. Podczas spotkania Polska i Wielka Brytania zobowiązały się do wspierania Ukrainy w zakresie obrony, odbudowy gospodarczej, działań humanitarnych, eksportu oraz dostosowania do standardów i wartości NATO.

„Polska i Wielka Brytania doskonale zdają sobie sprawę z pomocy, jakiej potrzebuje Ukraina w obliczu rosyjskiej agresji. Oba kraje były jednymi z największych darczyńców pomocy wojskowej dla Ukrainy, dostarczając broń, amunicję i sprzęt o łącznej wartości 7,2 miliarda funtów. Przeszkoliły również tysiące ukraińskich żołnierzy oraz dostarczyły czołgi i odrzutowce” – podkreślił polski ambasador.

Piotr Wilczek podkreślił, że aby zapewnić bezpieczeństwo Ukrainy i regionu euroatlantyckiego, impet uzyskany dzięki wzmocnionemu partnerstwu musi zostać przeniesiony na szczyt NATO w Wilnie i później. Wskazał, że kluczowe znaczenie ma zwiększenie liczby żołnierzy rozmieszczonych na wschodniej flance NATO oraz zwiększenie liczebności grup bojowych i sił wysokiej gotowości. Niezbędny jest również rozwój infrastruktury, w tym magazynów, połączeń transportowych i niezawodnych dostaw paliwa, a każdy członek NATO powinien zobowiązać się do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB rocznie na budżet obronny.

„Kwestia włączenia Ukrainy do NATO jest palącym problemem. Sojusznicy są zgodni co do tego, że przyszłość tego kraju leży w ramach sojuszu. Podczas gdy zakres instytucjonalnej integracji Ukrainy z NATO jest nadal określany, istnieje impuls do zapewnienia wsparcia między szczytem w Wilnie a pełnym członkostwem. Spotkanie w Wilnie przybliża Ukrainę do sojuszu. (…) Polska i Wielka Brytania, nowo ośmielone swoim partnerstwem, muszą nadal przewodzić w zapewnianiu wsparcia Ukrainie i ostatecznie przyjęciu tego kraju do sojuszu, aby zabezpieczyć naszą wspólną przyszłość” – podsumował ambasador Wilczek.

Nowe stulecie – nowa jakość współpracy polsko-brytyjskiej

.Jak wkazał na łamach Wszystko co Najważniejsze poprzednik amb. Piotra Wilczka na tym stanowisku, prof. Arkady Rzegocki, „ostatnie lata charakteryzują się zacieśnianiem współpracy polsko-brytyjskiej w każdym aspekcie życia politycznego, gospodarczego oraz kulturowego”.

„W wymiarze politycznym mamy do czynienia z rosnącą liczbą polsko-brytyjskich spotkań na szczycie. Możemy pochwalić się zarówno regularnymi konsultacjami międzyrządowymi, w których uczestniczą premierzy obu krajów, jak i spotkaniami w formule tzw. kwadrygi, składającej się z ministrów spraw zagranicznych oraz obrony narodowej. Wspomniane formy współpracy trwale wpisały się do relacji polsko-brytyjskich i przynoszą wymierne korzyści. W grudniu 2017 r. Polska stała się drugim – po Francji – krajem europejskim, który podpisał traktat obronny z Wielką Brytanią” – przypomniał prof. Rzegocki..

PAP/Bartłomiej Niedziński/WszystkocoNajważniejsze/ŻT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2023
Fot.: The Prime Minister meets the Prime Minister of Poland/Flickr