Ambasador Sebastian Kęciek z wykładem na Ludovika Ambassadors' Forum w Budapeszcie

Ambasador Sebastian Kęciek

Polska wspiera Ukrainę tak mocno, ponieważ bardzo dobrze znamy Rosję. Możemy przyczynić się również do uniezależnienia się Węgier od rosyjskich surowców energetycznych – powiedział polski ambasador Sebastian Kęciek, który we wtorek wieczorem wygłosił wykład na węgierskim Narodowym Uniwersytecie Służb Publicznych (Ludovika) w ramach Ludovika Ambassadors’ Forum.

Ambasador Sebastian Kęciek na Forum w Budapeszcie

.Ambasador Sebastian Kęciek rozpoczął od przypomnienia słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w poniedziałek na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech powiedział: „Miliony młodych Europejczyków żyjących za żelazną kurtyną wiedziały, że po jednej stronie jest wolność, a po drugiej rosyjski kolonializm. Suwerenność dla jednych, imperialna dominacja dla innych. Po jednej stronie upragniona wolna Europa. Z drugiej – barbarzyński totalitaryzm. Życie pod obcasem Rosji Radzieckiej”.

Ambasador zauważył przed węgierską publicznością, że „24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, z którą musimy się zmierzyć, której musimy podporządkować nasze działania i cele”. Dodał też, że „dla nikogo na tej sali nie może być zaskoczeniem, że jednym z kluczowych kierunków polskiej polityki zagranicznej jest pomoc Ukrainie”.

„Myślę, że Węgrzy również znają Rosję” – zauważył ambasador Sebastian Kęciek, przypominając krwawe zdławienie rewolucji węgierskiej 1956 r.

Polski ambasador przedstawił kolejne etapy rosyjskiej agresywnej polityki, które doprowadziły ostatecznie do inwazji na Ukrainę. „Zbrojna agresja na Ukrainę jest wynikiem imperialnych dążeń Putina, które nie zakończą się na samej Ukrainie, tak jak nie zakończyły się na Gruzji 15 lat temu” – stwierdził dyplomata.

Bezpieczeństwo energetyczne

.Ambasador Sebastian Kęciek zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo energetyczne w kontekście wojny na Ukrainie, które jest ważnym problemem dla uzależnionych od rosyjskich dostaw surowców Węgier. Przypomniał o budowie gazociągu Baltic Pipe, imporcie LNG oraz budowie nowych międzypaństwowych połączeń gazowych w regionie, które mogą przyczynić się również do dywersyfikacji dostaw na Węgry.

„Pomimo różnic wynikających z odmiennego stanowiska naszych krajów względem podejścia do wojny na Ukrainie, polska dyplomacja prowadzi aktywną politykę, nie tylko prezentując nasze podejście do kwestii bezpieczeństwa całego regionu, ale przede wszystkim przekonuje do aktywnego włączenia się Węgier w działania dywersyfikujące węgierskie źródła energii” – powiedział po zakończeniu wykładu ambasador RP.

„Prezentujemy możliwości, które może dać współpraca z Polską w zakresie wybudowanych już połączeń, ale także partycypowania w planowanych inwestycjach, między innymi terminalu FRSU w Zatoce Gdańskiej” – dodał polski dyplomata.

„Cenimy Węgry jako kraj nam bliski, strategiczny w sensie zmieniającej się Europy. Ale nie zawsze tak było. Współpracę polityczną Polski i Węgier możemy opisać jako sinusoidę, która mimo pewnych spadków zawsze może znów wrócić na szczyt. Czekamy na nowe otwarcie” – powiedział podczas wykładu polski ambasador.

W dyskusji, która miała miejsce po wykładzie ambasadora, uczestniczyli były ambasador Węgier w Polsce Ivan Gyurcsik oraz historyk i polonista Miklos Mitrovits. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele dyplomatyczni różnych krajów.

Ludovika Ambassadors’ Forum organizowane przez Narodowy Uniwersytet Służb Publicznych w Budapeszcie jest platformą do prezentacji przez szefów misji różnych krajów w Budapeszcie polityki państw, które reprezentują.

Mateusz Morawiecki na Uniwersytecie w Heidelbergu

.W poniedziałek na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu odbył się wykład premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. „Europa znalazła się obecnie w historycznym punkcie zwrotnym, poważniejszym nawet niż wtedy, gdy upadał komunizm. Wówczas zmiany miały charakter pokojowy, dzisiaj natomiast cały świat jest zagrożony agresją rosyjską” – powiedział.

Jak ocenił, kryzys pandemiczny i wcześniejszy kryzys gospodarczy pokazały “granicę zarządzania ponadnarodowego”. “Okazuje się, że nic innego nie uratuje wolności narodów i ich bezpieczeństwa niż państwa narodowe. Inne systemy mają charakter utopijny lub iluzoryczny. (…) Państwa narodowe w Europie nie mogą zostać zastąpione niczym innym” – stwierdził Morawiecki w Heidelbergu.

W swym wykładzie premier Morawiecki poruszył temat historii Polski i Niemiec oraz ich wzajemnych relacji. Przypomniał, że “cały czas Polska cierpi wskutek tragicznych doświadczeń II wojny światowej. Straciliśmy wówczas wolność, niezależności i ponad pięć milionów obywateli. Polskie miasta zostały zniszczone, ponad tysiąc wsi brutalnie spacyfikowano”. Jak ocenił, “potrzebna jest rekompensata, by pogodzić sprawców i ofiary w tym kluczowym momencie”. “Potrzebujemy takiego pojednania, gdyż stoimy przed wspólnymi, ogromnymi wyzwaniami” – oświadczył.

Polski premier mówił w Heidelberg także o znaczeniu Europy dla Ukrainy oraz znaczeniu walki Ukraińców dla Europy. Premier zaznaczył, że to jest walka o wspólne europejskie wartości. Jak dodał, Ukraińcy są gotowi ryzykować swoje życie i nie poddali się rosyjskiej armii, gdy ta na nich napadła – dla własnego państwa narodowego i wolności. Podkreślił, że walczą oni codziennie także o wolność Europy.

Przemawiając na uniwersytecie w Heidelbergu, premier Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że “Europa powinna być katedrą dobra i uniwersytetem prawdy. Dlatego warto podkreślić, że wartości nas łączą, natomiast arbitralne decyzje na temat tego, o czym można mówić w murach uniwersyteckich, a o czym nie, to coś co podważa odwieczną misję uniwersytecką, która polega na szukaniu prawdy. A debatę na uniwersytetach ogranicza się w imię poprawności politycznej” – mówił Morawiecki.

Według premiera należy dziś rozmawiać o nowej wizji Europy tak, aby pokój i bezpieczeństwo mogły stać się fundamentami rozwoju na kolejne dekady. Mateusz Morawiecki ocenił, że jeśli w Europie osiągnięto w ostatnich miesiącach jakiś sukces, to z pewnością “dzięki współpracy w obszarze bezpieczeństwa”.

Więcej o wystąpieniu premiera Morawieckiego przeczytać można w artykule poświęconym temu tematowi, który dostępny jest na portalu „Wszystko Co Najważniejsze”.

PAP/Marcin Furdyna/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 marca 2023
Fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej