Amerykanie wzięli na celownik niemiecki bank Gerharda Schroedera i przelewy z Nord Stream 2

Bank Sparkasse Hannover

Bank Sparkasse Hannover miał zablokować konto byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera dla niektórych płatności przychodzących. Według informacji gazety „Bild” blokada dotyczy przelewów, które prawdopodobnie pochodzą z relacji biznesowych Schroedera z Rosją.

Bank Sparkasse Hannover zablokował konto Gerharda Schroedera

.Konkretnie chodzi o płatności od Nord Stream 2 – spółki zależnej rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom – których zaksięgowania obecnie się odmawia. Gerhard Schroeder od lat jest szefem rady nadzorczej Nord Stream 2 i według „Bilda” co sześć miesięcy otrzymuje około 200 tys. euro za swoją pracę. Płatności te były wcześniej przekazywane na jego konto w Hanowerze za pośrednictwem Luksemburga. Według „Bilda” nie wpływały one jednak od połowy 2024 roku.

W piśmie do Gerharda Schroedera bank wyraził obawy, że może zostać dotknięty sankcjami USA, jeśli nadal będzie przekazywał środki na konto Gerharda Schroedera – poinformował „Bild”, zwracając uwagę, że sam Gerhard Schroeder nie znajduje się na żadnej liście sankcji, a sankcje USA wobec Nord Stream 2 obowiązują od 2022 r.

Wielki majątek Gerharda Schroedera

.Portal zauważył w tym kontekście, że zaledwie kilka tygodni przed blokadą konta w czerwcu 2024 r. burmistrz Hanoweru Belit Onay, zaciekły krytyk Gerharda Schroedera, objął stanowisko szefa rady nadzorczej Sparkasse Hannover. Szef ratusza chciał odebrać Gerhardowi Schroederowi honorowe obywatelstwo w 2022 roku z uwagi na to, że były kanclerz „nie jest gotowy do wyciągnięcia osobistych wniosków z wojny w Ukrainie”. Schroeder wyprzedził wtedy miasto i sam zrzekł się tytułu.

Według „Bilda” były kanclerz nie podjął jeszcze żadnych kroków prawnych przeciwko bankowi. „Jednak ze względu na jego (Gerharda Schroedera) wielki majątek, prawdopodobnie przez jakiś czas będzie mógł obyć się bez pieniędzy z Nord Stream”. Portal przypomniał, że od zakończenia kanclerstwa w 2005 r. Gerhard Schroeder zarobił miliony na pracy dla rosyjskich spółek państwowych. Do tego dochodzą honoraria za konsultacje, dochody z książek i honoraria za wystąpienia w wysokości do 70 tys. euro za jedno.

Niemcy i Rosja – między zachwytem a nienawiścią

.Historia stosunków niemiecko-rosyjskich jest długa i splątana. Obejmuje fazy wzajemnej fascynacji i niewiarygodnego okrucieństwa z obu stron. Przez ponad sto lat Niemcy (przedtem Prusy) ze sobą graniczyły. Do dziś politykom niemieckim zdarza się chwalić „dobrosąsiedzkie stosunki” z Rosją. Zapominają, że jest coś pomiędzy, są jakieś państwa sezonowe. Dlatego spojrzenia Niemiec, Rosji i Polski na te same wydarzenia bywają diametralnie odmienne.

Dla Polski bitwa pod Lipskiem 1813 r. to koniec marzeń o niepodległości, a dla Niemiec i Rosji to Völkerschlacht, bitwa narodów. Dla nas 11 listopada 1918 r. to odzyskanie niepodległości, naprawienie ponad wiekowej niesprawiedliwości, ale dla Niemców i Rosjan jest to utrata własnego terytorium na rzecz jakiegoś nowego, niepotrzebnego państwa.

Błąd historii, który należy naprawić, najlepiej wspólnie. Owszem, Polska może ewentualnie istnieć, ale najchętniej z powierzchnią równą zero.

Można powiedzieć, że stosunki Rosji i Niemiec były najlepsze, gdy miały wspólnego wroga, np. gdy razem zagryzały Polskę lub gdy wspólnie walczyły z Napoleonem. Po jego upadku miały już wspólną granicę, ale najpierw podzielone Niemcy zajmowały się w dużej mierze sobą, nie miały jeszcze dostatecznej siły przebicia.

Gdy jednak z pełną siłą stanęły naprzeciw Rosji, pojawiło się pytanie: kto kogo? Kto będzie dominował nad Eurazją? Starcie wtedy było brutalne. Gdy się zakończyło, obie strony potrafiły dość szybko przejść do Realpolitik. Współpracowały mianowicie po I wojnie światowej, gdy obie były wyrzutkami społeczności międzynarodowej.

.Analogiczna sytuacja była po II wojnie światowej, w okresie dominacji amerykańskiej. Niemcy Zachodnie były formalnie w bloku zachodnim, ale ciążyła im ta zależność i wiedziały, że droga do zjednoczenia i wejścia na światową scenę prowadzi przez Rosję.Realne opcje otworzyły się po stalinizmie. I tak do dziś w niemieckich mapach mentalnych Rosja jest przeciwwagą dla świata zachodniego.

Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejszehttps://wszystkoconajwazniejsze.pl/jan-sliwa-niemcy-i-rosja-miedzy-zachwytem-a-nienawiscia/

PAP/Berenika Lemańczyk/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 maja 2025