Amerykańska propozycja zawieszenia broni - co wiemy?

Amerykańska propozycja zawieszenia broni

Stany Zjednoczone wznowią pomoc wojskową i wywiadowczą dla Ukrainy, która to została zawieszona na początku marca po kłótni w Gabinecie Owalnym Białego Domu do jakiej doszło 28 lutego pomiędzy prezydentem UA Donaldem Trumpem, a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenski. Ceną jaką Ukraina za to musi zapłacić jest amerykańska propozycja zawieszenia broni, którą Kijów po rozmowach w Arabii Saudyjskiej 11 marca zgodził się zaakceptować.

Amerykańska propozycja zawieszenia broni

.Druga administracja Donalda Trumpa natychmiast wznowi dalsze wsparcie militarne i wywiadowcze dla Ukrainy po tym, jak Kijów poparł amerykańską propozycję zawieszenia broni – wynika ze wspólnego oświadczenia Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. „Ukraina wyraziła gotowość do przyjęcia amerykańskiej propozycji natychmiastowego, tymczasowego zawieszenia broni na 30 dni, z możliwością jego przedłużenia za obopólną zgodą stron, pod warunkiem, iż zaakceptuje je i równocześnie wdroży Federacja Rosyjska” – poinformowali, w opublikowanym 11 marca po rozmowach w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, amerykańscy i ukraińscy dyplomaci.

Jak informuje „The Washington Post„, na samym początku nie było pewne, czy amerykańska propozycja zawieszenia broni zostanie ostatecznie pozytywnie oceniona przez Federację Rosyjską. Porozumienie to zostało zawarte po trwającym ponad osiem godzin spotkaniu pomiędzy wysokimi rangą przedstawicielami władz Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, jakie odbyło się 11 marca w Arabii Saudyjskiej. „Teraz przekażemy tę ofertę Rosjanom. […] Mamy nadzieję, że Rosjanie się nam zrewanżują” – powiedział sekretarz stanu Marco Rubio dziennikarzom po spotkaniu z delegacją ukraińską.

Koniec z atakami z powietrza i wojną na morzu?

.Już sam fakt, że zarazem urzędnicy amerykańscy jak i ukraińscy byli w stanie uzgodnić wspólne oświadczenie, o wspólnej tożsamej treści, jest jednoznacznym dowodem znaczącej poprawy relacji pomiędzy obydwoma państwami po katastrofalnym spotkaniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu, do jakiego doszło pod koniec lutego. W wyniku kłótni do jakiej doszło w Gabinecie Owalnym cała amerykańska pomoc, militarna i wywiadowcza, dla Kijowa została zawieszona.

Delegacja ukraińska przybyła na spotkanie w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej ze stanowiskiem akceptacji dla zawarcia ograniczonego rozejmu, który uniemożliwiałby zarazem Ukrainie, jak i Moskwie, przeprowadzanie ataków z powietrza oraz na morzu, za pomocą pocisków dalekiego zasięgu. jednak zgodnie z tą propozycją walki na linii frontu miałyby trwać nadal. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaproponował podobne rozwiązanie na portalu „X’ na początku marca, wykazując w ten sposób swoje poparcie dla negocjacji pokojowych.

.Zgodnie z ustaleniami poczynionymi w trakcie rozmów pomiędzy dyplomatami amerykańskimi i ukraińskimi, jednym z warunków kontynuacji procesu pokojowego pomiędzy Ukrainą i Rosją, ma być także wymiana jeńców wojennych, uwolnienie przetrzymywanych cywilów oraz powrót na Ukrainę przymusowo wysiedlonych ukraińskich dzieci. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike’a Waltza z rosyjskimi dyplomatami, z kolei sekretarz stanu Marco Rubio spotka się z ministrami spraw zagranicznych krajów G7.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2025