Marek MAGIEROWSKI, Urszula DOROSZEWSKA, Jakub SŁAWEK, Beata STOCZYŃSKA, Krzysztof STRZAŁKA laureatami Amicus Oeconomiae 2022

Amicus Oeconomiae

Ambasador Polski w USA Marek Magierowski został tegorocznym laureatem nagrody ministra spraw zagranicznych Amicus Oeconomiae – poinformował we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

.Komunikat rzecznika MSZ informuje, że podczas uroczystości wiceminister spraw zagranicznych Wojciech Gerwel pogratulował panu Markowi Magierowskiemu, ambasadorowi RP w Stanach Zjednoczonych – tegorocznemu laureatowi nagrody Amicus Oeconomiae – oraz podziękował mu za wkład w promocję polskiej gospodarki i wsparcie polskiego biznesu na rynku amerykańskim.

„Podkreślił przy tym, że pan ambasador od początku swojej pracy w Waszyngtonie umiejętnie wykorzystuje, poza tradycyjną paletą działań dyplomatycznych, również nowe narzędzia sprzyjające większej rozpoznawalności naszego kraju w amerykańskich kręgach biznesowych. Jego zaangażowanie i aktywność w obszarze dyplomacji ekonomicznej, znakomite kontakty w administracji i kręgach opiniotwórczych oraz profesjonalizm działania, zasługują na wysoką ocenę i przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku Polski i polskiej gospodarki w Stanach Zjednoczonych” – czytamy.

Polska ma o czym mówić w świecie

.”Mamy w ostatnich latach stosunkowo wysoki wzrost gospodarczy, nastąpiło wyraźnie uniezależnienie się od rosyjskich dostaw surowców strategicznych oraz oparliśmy się szkodliwemu napływowi imigrantów z krajów obcych kulturowo, dzięki czemu mogliśmy uruchomić na wielką skalę pomoc prawdziwie potrzebującym uchodźcom z Ukrainy, co jest na ogół doceniane w świecie” – pisze prof. Wojciech Roszkowski [LINK]. „W naszej historii mało jest epizodów haniebnych, a wiele chwalebnych. W zetknięciu z krótkowzroczną polityką głównych państw Unii Europejskiej dyplomacja polska może dowodzić, że bardzo wcześnie ostrzegaliśmy przed imperialnymi planami Kremla i samobójczą polityką Niemiec wobec Rosji”.

Głos Polski w tych sprawach jest słyszany wyraźnie lepiej niż dawniej

.”Jest to zasługa aktywności władz polskich na arenie międzynarodowej, ale także docenienia sfery soft power – kształtowania opinii zagranicznej o Polsce. Pod tym względem mamy do odrobienia niezwykle dużo. Jest to nie tylko wynik dekad straconych w czasach komunistycznych i zaniechań pierwszych dziesięcioleci III Rzeczypospolitej, a nawet szkód wyrządzonych polskiej pamięci przez ograniczenia programów szkolnych z historii, ale także aktywnej, wysoce kłamliwej polityki pamięci Rosji i – w nieco mniejszej skali – Niemiec. W rezultacie obraz Polski, zarówno tej historycznej, jak i tej współczesnej, jest w świecie nadal mocno skrzywiony” – zauważa prof Roszkowski.

Amicus Oeconomiae – mistrzostwo dyplomacji ekonomicznej

.”Dyplomacja ekonomiczna jest kluczowym instrumentem naszej polityki zagranicznej, a zarazem istotnym komponentem nowoczesnej dyplomacji każdego państwa” – cytuje komunikat wiceministra Gerwela. „Odzwierciedleniem tego przekonania była inicjatywa ustanowienia, w 2014 roku, nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za szczególne osiągnięcia w obszarze wspierania i ochrony interesów gospodarczych polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych – Amicus Oeconomiae”.

Oprócz głównej nagrody, listy gratulacyjne Ministra Spraw Zagranicznych otrzymało czworo kierowników placówek zagranicznych: Urszula Doroszewska, ambasador RP w Republice Litewskiej, Jakub Sławek, ambasador RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Beata Stoczyńska, ambasador RP w Indonezji oraz Krzysztof Strzałka, ambasador RP w Republice Słowacji.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 grudnia 2022
Fot. Robert Neumann / FORUM