Amulet z wizerunkiem króla Salomona sprzed 1500 lat. Władca walczy na nim z demonem

Amulet

W trakcie wykopalisk prowadzonych w starożytnym mieście Hadrianopolis, którego ruiny znajdują się na terenie dystryktu Eskipazar w nadczarnomorskiej prowincji Karabük w Turcji, archeolodzy odkryli niezwykły skarb sprzed ponad 1500 lat. Naukowcy zidentyfikowali amulet pochodzący z V wieku n.e., który przedstawia króla Salomona – kluczowej postaci dla trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Na wizerunku tym izraelski władca przebija diabła włócznią.

Amulet z wizerunkiem króla Salomona

.Początki Hadrianopolis jeszcze jako osady sięgają czasów późnej epoki miedzi. Jego rozkwit oraz awans do rangi miasta nastąpiły w epoce rzymskiej, a następnie jego rozwój był podtrzymany w okresie bizantyjskim. Historia tego ośrodka miejskiego, które było położone w Paflagonii, czyli krainie historycznej położonej w północnej nadczarnomorskiej części Anatolii, jest obecnie szerzej naświetlana wraz z badaniami archeologicznymi prowadzonymi przez zespół naukowców na czele którego stoi prof. Ersin Çelikbaş z Wydziału Archeologii na Wydziale Literatury Uniwersytetu Karabük.

Podczas ostatnich wykopalisk w tym starożytnym mieście, które jest znano jako „Zeugma Morza Czarnego”,  badacze odkopali amulet na którym znajduje się wizerunek króla Salomona przebijającego włócznią demona. Jak wykazało datowanie przeprowadzone przez naukowców artefakt ten pochodzi z V wieku n.e. Prof. Ersin Çelikbaş stwierdził, iż najnowsze znalezisko dokonane w Hadrianopolis ma istotne znaczenie dla anatolijskiej archeologii oraz zaznaczył, iż wykopaliska w tym miejscu będą dalej kontynuowane w następnych miesiącach, informuje portal „Arkeonews„.

„Ten niezwykły amulet został odkryty podczas wykopalisk realizowanych na terenie struktury, która została przez nas nazwana jako budynek „SDJ-3”. Jesteśmy przekonani, że ten artefakt ma istotne znaczenie dla badań archeologicznych w Anatolii. Wynika to m.in. z faktu, że do tej pory nie znaleziono podobnego amuletu w regionie. W zasadzie precyzując jest to dokładnie wisiorek w formie amuletu” – powiedział prof. Ersin Çelikbaş.

„Nasz Pan pokonał zło”

.Następnie ekspert dodał, iż: „Na amulecie tym znajduje się przedstawienie proroka Salomona na koniu, który za pomocą włóczni przebija demona. Czym był motywowany wybór takiej postaci na wizerunek widniejący na amulecie? Otóż prorok Salomon jest ważną postacią dla trzech głównych religii abrahamowych. Chrześcijaństwo i judaizm uznają go wyłącznie za króla, ale w islamie jest to nie tylko władca, ale również prorok. Właśnie dlatego przedstawienie proroka Salomona – tak istotnej postaci dla religii monoteistycznych – znalazło się na tym wisiorku. Jest to znalezisko nie tylko zaskakujące, ale mające istotne znaczenie dla archeologii anatolijskiej”.

Prof. Ersin Çelikbaş zauważył także, iż na wisiorku znajduje się inskrypcja „Nasz Pan pokonał zło”. Archeolog wyjaśnił również dlaczego najprawdopodobniej taki artefakt znalazł się w Hadrianopolis doby V wieku n.e. „Powstaje tu pytanie, dlaczego taki amulet został znaleziony właśnie w tym miejscu? W rzeczywistości ma to związek z wojskowym charakterem Hadrianopolis. Jak wynika z wcześniej odnalezionych przez nas obiektów archeologicznych, w mieście tym stacjonowała jednostka rzymskiej kawalerii. Co ciekawe król Salomon był znany także jako dowódca wojskowy. Łącząc te fakty zrozumieliśmy, że postać ta była zatem postrzegana jako patron kawalerii rzymskiej, a następnie bizantyjskiej, w Hadrianopolis” – oznajmił specjalista.

.„Na przedniej stronie widnieje wizerunek Proroka Salomona i odniesienie do triumfu Boga nad złem, podczas gdy na odwrocie znajdują się imiona naszych czterech świętych aniołów: Azraela, Gabriela, Michała i Rafała. To również ma duże znaczenie. Do tej pory w archeologii anatolijskiej nie znaleziono podobnego artefaktu. Jedyny podobny obiekt, jeśli chodzi o zawarte na nim przedstawienia, jest znany z Jerozolimy, gdzie znaleziono analogiczny artefakt. Istnienie dwóch tak podobnych artefaktów w dużych odległościach od siebie wskazuje, że obszar ten był ważnym centrum religijnym w starożytności. Na podstawie czcionek inskrypcji i danych stratygraficznych z naszych badań datujemy artefakt na V wiek n.e.” – skonkludował archeolog.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 grudnia 2024