Analitycy PIE prognozują poprawę aktywności polskiej gospodarki

Nastroje przedsiębiorców odnośnie przyszłej sytuacji poprawiają się – wskazali w poniedziałek ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) odnosząc się do najnowszego wskaźnika S&P Global. W kolejnych miesiącach oczekują poprawy aktywności krajowej gospodarki.
.Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank, który przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Analitycy PIE o kondycji polskiej gospodarki
.W poniedziałek S&P Global podał, że wskaźnik PMI (Purchasing Managers’ Index) dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48,3 pkt. wobec 48,5 pkt. w lutym. Wskaźnik ten pokazuje aktywności menadżerów nabywających dobra i usługi na rynku.
Jak zauważają analitycy PIE, indeks PMI nieznacznie spadł. „Indeks PMI spadł w marcu z 48,5 do 48,3 pkt. Taki wynik wpisuje się w zmiany widoczne w Europie. Osłabienie jest mniejsze niż w Niemczech czy strefie euro” – wskazał PIE.
Ich zdaniem, komentarz S&P wskazuje na poprawę oceny wyników bieżącej produkcji oraz poziomu nowych zamówień. „Produkcja przemysłowa jest słabsza niż rok temu. Jednak wśród przedsiębiorców poprawiają się nastroje co do przyszłej sytuacji. W kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności krajowej gospodarki” – podkreślił PIE.
Sytuacja przemysłu poprawia się od jesieni ubiegłego roku – wskazali ekonomiści. Przypomnieli, że we wrześniu indeks PMI spadł do 40,9 pkt. „To porównywalny wynik do okresu pierwszej fali pandemii COVID-19. Obecnie oceny przedsiębiorców poprawiają się w większości państw Europy. Sprzyja temu ciepła zima oraz brak przerw w dostawach energii, które wymusiłyby ograniczanie produkcji” – poinformowali.
Coraz lepsze prognozy na przyszłość
.W ocenie PIE, na nieznaczną poprawę nastrojów polskich przedsiębiorców wskazywały badania koniunktury GUS. Jak dodali, prognozy na kolejne miesiące są lepsze niż na jesieni. W marcu indeks obrazujący oceny przyszłej aktywności gospodarczej poprawił się z -13,2 do -12,3 pkt.
„Przedsiębiorcy coraz rzadziej wskazują też na podwyżki cen związane z rosnącymi kosztami. Indeks cen w produkcji przemysłowej PPI spadł w lutym do 18,4 proc. Mniejsza presja inflacyjna przełoży się na bardziej stabilne wyniki firm” – podkreślili analitycy PIE.
S&P Global w poniedziałkowym komentarzu wskazał, że „w marcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym pogorszyły się wraz z równoczesnym spadkiem produkcji i nowych zamówień”. „Poziom zatrudnienia też się obniżył. Tymczasem prognozy na najbliższy rok uległy poprawie. Lepsze nastroje wynikały ze stabilizacji łańcuchów dostaw oraz osłabienia inflacji. Wskaźniki cenowe znów przesunęły się w dół, sygnalizując wolniejsze tempo wzrostu zarówno kosztów produkcji, jak i cen wyrobów gotowych” – napisano w komentarzu do badania. Autorzy raportu podają, że na indeks wpłynęły ostrzejsze spadki zarówno produkcji, jak i nowych zamówień.
Polska może stworzyć podstawy silnego ożywienia gospodarczego na wysokim poziomie
.”Polskiej gospodarce dobrze służyły solidne ramy polityczne i korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoliło jej zbliżyć się pod względem standardu życia do bardziej zamożnych gospodarek, a także poradzić sobie z ogromnymi wstrząsami, których kraj doświadczył w ostatnich latach” – pisze Mathias CORMANN, Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Jak podkreśla, „niesprowokowana, nieuzasadniona i bezprawna napaść Rosji na Ukrainę w istotny sposób wpłynęła na globalne perspektywy gospodarcze oraz na perspektywy gospodarcze Polski. Cena tej wojny jest wysoka i choć jej tragiczne skutki dotykają w największej mierze narodu ukraińskiego, oddziałują również na resztę świata. Konflikt ten powoduje głębokie reperkusje społeczne i gospodarcze”.
„Od mniej więcej trzech dekad Polska cieszyła się ogromnym wzrostem wydajności. PKB na mieszkańca potroił się od początku lat 90. i osiągnął około 80 proc. średniej OECD. Cyfryzacja gospodarki mogłaby dodatkowo zwiększyć wzrost produktywności, pomagając uwolnić przedsiębiorczy potencjał polskich firm w kraju i na rynkach globalnych. Stopień wykorzystania technologii cyfrowych w firmach, szczególnie tych małych i średnich, jest w Polsce stosunkowo niski. Cyfryzację można ułatwić, zwiększając wsparcie techniczne w zakresie podnoszenia świadomości i pomocy menedżerom we wdrażaniu nowych technologii cyfrowych. W Polskim Ładzie dąży się do tego poprzez wprowadzanie nowych ulg podatkowych dla badań i rozwoju oraz inwestycji w robotyzację. W celu dalszego pobudzenia innowacji rząd mógłby również zwiększyć nakłady na bezpośrednie finansowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz badań i rozwoju” – twierdzi Mathias CORMANN.
Sekretarz Generalny OECD dodaje, że „Polska poczyniła postępy w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, ale jak wiele innych krajów, musi znacznie przyspieszyć transformację klimatyczną”.
PAP/Aneta Oksiuta/WszystkoCoNajważniejsze/PP