Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron - Trójkąt Weimarski 2023

Trójkąt Weimarski 2023

Jesteśmy zjednoczeni i zdeterminowani we wsparciu Ukrainy; rozmawiamy o kwestii gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju – podkreślali prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec w poniedziałek w Paryżu. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina oczekuje przedstawienia konkretnej perspektywy członkostwa w NATO.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Paryżu

.W poniedziałek w Paryżu odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Na wspólnej konferencji prasowej przed obradami prezydent Duda podkreślił, że Polska, Niemcy i Francja są „dzisiaj absolutnie złączone wspólnym interesem”. „Nie tylko wszyscy jesteśmy członkami UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przede wszystkim wszyscy stoimy dzisiaj bardzo mocno przy Ukrainie z jedną absolutną świadomością, a mianowicie, że Rosja nie może wygrać tej wojny” – powiedział.

Polskie wsparcie dla Ukrainy

.Prezydent Andrzej Duda mówił, że dla bezpieczeństwa całej Europy, przyszłości UE, fundamentalne znacznie ma to, żeby rosyjski imperializm został zgaszony, aby Rosja nigdy więcej nie miała potencjału i możliwości zaatakowania innego państwa, poszerzania swojej strefy wpływów kosztem życia ludzkiego, kosztem majątków innych ludzi, innych krajów, kosztem suwerenności, niepodległości innych państw.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Polska po latach starań stała się częścią wspólnoty krajów demokratycznych Zachodu. „Dzisiaj Ukraińcy chcą tego samego, chcą politycznie dołączyć do wspólnoty Zachodu, powinniśmy im to umożliwić i to jest m.in. temat naszego dzisiejszego spotkania – zarówno przyszłe członkostwo Ukrainy w UE, jak również, nie mam co do tego wątpliwości, przyszłe członkostwo Ukrainy także i w Sojuszu Północnoatlantyckim” – powiedział prezydent. Zaznaczył też, że ma nadzieję, iż dzięki wsparciu Europy Ukraina przeprowadzi skuteczną kontrofensywę. Dodał, że jego zdaniem, tym zwycięstwem armii ukraińskiej będzie wyparcie rosyjskich sił wojskowych ze wszystkich terenów okupowanych, czyli ze wszystkich ziem Ukrainy, które są międzynarodowo uznane jako terytorium Ukrainy. „Tak powinna, w moim przekonaniu, zakończyć się ta wojna” – podkreślił.

Prezydent zapowiedział, że podczas rozmów w formacie Trójkąta Weimarskiego poruszany będą tematy dalszej pomocy Ukrainie, kształtu tzw. koalicji samolotowej. „Ale przede wszystkim w jaki sposób stworzyć dla Ukrainy realną perspektywę przystąpienia do NATO w przyszłości, takie jest dzisiaj wielkie oczekiwanie władz Ukrainy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskiego społeczeństwa. Chcą otrzymać od nas bardzo konkretną perspektywę przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił prezydent Duda.

Emmanuel Macron o Ukrainie

.Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że Ukraina „broni się ze wzorową odwagą jednocześnie stawiając czoła ogromnym wyzwaniom, jak to smutnie nam przypomniało w ubiegłym tygodniu zniszczenie tamy w Nowej Kachowce”. „Dlatego nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane, niezależnie od tego, czy będzie to wsparcie polityczne, wojskowe, gospodarcze, humanitarne lub dotyczące odbudowy kraju” – podkreślił Macron.

„Sprawimy, że Rosja nie tylko nie będzie zwycięzcą tego smutnego przedsięwzięcia, lecz również nie będzie w stanie go powtórzyć” – zadeklarował.

Prezydent Francji zwrócił też uwagę na nadchodzący szczyt Rady Europejskiej oraz szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie. „Te dwa wydarzenia powinny nam pozwolić na wskazanie drogi i przedstawienie jasnej wizji przyszłości dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego dzisiaj omówimy sytuację na Ukrainie, a także drogę do trwałego pokoju zgodnie z warunkami postawionymi przez Ukrainę, jak również kwestie gwarancji bezpieczeństwa NATO” – powiedział.

„Jednoczymy się zdeterminowani, aby zwycięstwo Ukrainy przyczyniło się do wspólnego projektu pokoju i bezpieczeństwa dla kontynentu europejskiego” – podkreślił prezydent Francji.

Olaf Scholz o Ukrainie i Trójkącie Weimarskim w Europie

.Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że chcą we trzech „wysłać bardzo ważny sygnał świadczący o tym, jak zaufana i ścisła jest współpraca Francji, Polski i Niemiec w Europie”. „Trójkąt Weimarski ma wielkie znaczenie dla naszych trzech krajów” – powiedział Scholz, wskazując, że kluczowym zagadnieniem na szczycie będzie kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Nasze stanowisko jest jasne: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku Ukrainy. Wspieramy ten kraj w obronie przeciwko agresji rosyjskiej pod względem politycznym, humanitarnym, finansowym, a także dostarczając broń” – podkreślił. Zapewnił, że będzie to czynione tak długo, jak będzie konieczne.

„My trzej zapewniliśmy o tym Ukrainę i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego niezależnie od siebie nawzajem, ponieważ w tej kwestii trzymamy się razem i ściśle się między sobą konsultujemy (…). Ta jedność jest naszą siłą” – zaznaczył.

Olaf Scholz powiedział, że nadszedł czas, żeby Putin wreszcie zrozumiał, „że jego plan się nie powiódł”. „Czas, by tę wojnę po prawie 16 miesiącach, z setkami tysięcy zabitych, z milionami rannych i jeszcze większą liczbą uchodźców – zakończył. Czas by wycofał wojska i wreszcie był gotowy do rozmów o sprawiedliwym pokoju” – powiedział kanclerz Niemiec.

Gwarancje dla Ukrainy

.Na konferencji padło pytanie o kwestię przyszłych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. W odpowiedzi kanclerz Scholz ocenił, że „coś takiego jest potrzebne i to w bardzo konkretnej formie”, natomiast, jak mówił, „obecnie nasze starania ukierunkowane są na wsparcie Ukrainy w walce”. Jak zaznaczył „konieczna jest intensywna debata” między zachodnimi sojusznikami na ten temat.

Prezydent Duda podkreślił natomiast, że kluczowe jest „zaniesienie do Kijowa informacji, na którą Ukraina czeka” – informacji o klarownej perspektywie członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Prezydent wyraził nadzieję, że nadchodzący szczyt NATO w Wilnie pozwoli dać Ukrainie taką realną perspektywę – co, jak podkreślał, strona ukraińska postrzega jako „światełko w tunelu”. Podkreślił również, że kwestia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy jest obecnie „negocjowana na najwyższych szczeblach”.

Prezydent Emmanuel Macron odniósł się natomiast do ukraińskiej kontrofensywy na froncie. Wyraził nadzieję, że zakończy się ona sukcesem Ukrainy, co pozwoli na przystąpienie do negocjacji pokojowych „na korzystnych warunkach”. Podkreślił, że Francja wspiera Ukrainę sprzętem wojskowym i amunicją, a także w obszarze logistyki i zapowiedział, że dostawy sprzętu będą „dalej wzmacniane”.

Również kanclerz Olaf Scholz podkreślił, że jego rząd zapowiedział kolejne dostawy sprzętu wojskowego dla ukraińskiej armii. Jak mówił, Niemcy są drugie po USA pod względem przekazanej pomocy sprzętowej. Zwrócił też uwagę na kwestię produkcji amunicji w Niemczech i innych krajach wspierających Ukrainę, a także na budowę hubów umożliwiających serwisowanie ukraińskiego sprzętu. Jak wskazał, taki hub powstał już w Rumunii, wyraził też nadzieję, że powstanie też w Polsce.

Czym jest Trójkąt Weimarski?

.Trójkąt Weimarski to powstały w 1991 roku format współpracy międzynarodowej, zrzeszający Polskę, Francję i Niemcy. W tej formule poprzedni raz prezydent Duda spotkał się z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec w lutym podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Spotkanie poświęcone było kwestiom bezpieczeństwa i wsparcia zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Po szczycie w Monachium liderzy przyjęli wspólną deklarację, w której m.in. potępili agresję Rosji i zapewnili, że ich państwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne; zadeklarowali także zaangażowanie w działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Szczyt NATO w Wilnie odbędzie się w dniach 11-12 lipca. Wcześniej, w dniach 29-30 czerwca odbędzie się natomiast posiedzenie Rady Europejskiej.

PAP/Mikołaj Małecki/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 czerwca 2023
Fot. Sarah MEYSSONNIER / Reuters / Forum