Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom stanu wojennego

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom stanu wojennego

Oddajemy hołd ofiarom stanu wojennego, zapalając znicze w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce, która powstała z ich krwi i ofiary – mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zapalenia “Światła Wolności” na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

.We wtorek wieczorem, w 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego prezydent, Andrzej Duda zapalił “Światło Wolności” pod Krzyżem Papieskim na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezydent Andrzej Duda w rocznicę stanu wojennego zwrócił uwagę na kilka idei, kilka wniosków.

Podczas przemówienia prezydent Andrzej Duda podkreślał, że wzorem lat ubiegłych, spotyka się w tym miejscu z Polakami, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego. “Tym, którzy tamtego grudnia 1981 roku sprzeciwili się zbrodniczej komunistycznej władzy, zniewoleniu narodu, sprzedawaniu woli polskiego społeczeństwa. Sprzeciwili się wypełnianiu rozkazów moskiewskiego reżimu, którego przedstawicielami byli członkowie ówczesnej partii komunistycznej w Polsce” – powiedział. Prezydent podkreślał, że walcząc o wolną Polskę, zarówno w tamtych dniach stanu wojennego, jak i później, aż do zwycięstwa “Solidarności, wielu z nich zapłaciło życiem za swą odwagę, niezłomność i determinację. Zaznaczył, że byli to zarówno członkowie “Solidarności”, ludzie, którzy przychodzili na demonstrację pokazując swoje przekonania, jak i księża, którzy niezłomnie wspierali polskie społeczeństwo domagając się wolnej Polski.

Wielki ruch 10 milionów Polaków

.”Oddajemy im dzisiaj hołd, kłaniając głowy, zapalając znicze, zapalając to światło wolności. Zapalając je w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce, która powstała z ich krwi i ofiary” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w rocznicę stanu wojennego. “Stoję tutaj po raz kolejny, aby złożyć hołd, ale także podziękować wszystkim ludziom, dzięki których odwadze i cierpieniu mamy dzisiaj wolną Polskę”. “Zostało zrealizowane wielkie dzieło Solidarności, tego największego w dziejach ruchu społecznego, w którzy zrzeszonych było wtedy ponad 10 milionów Polaków” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił, że mówi o ruchu, który pokonał komunizm i w istocie zniweczył cały blok komunistyczny oraz doprowadził do upadku muru berlińskiego i żelaznej kurtyny. “Śmiało można powiedzieć: ruchu, który doprowadził do wielkiej zmiany w Europie, do czegoś, co wtedy zostało nazwane jesienią ludów, (…) a w efekcie także do upadku kolosa na glinianych nogach, jakim był Związek Sowiecki” – powiedział.

Prezydent Andrzej Duda w rocznicę stanu wojennego podkreślał, że “Solidarność” była tym, o czym mówił ojciec święty Jan Paweł II. “Solidarność znaczy jeden z drugim, razem, nigdy jeden przeciw drugiemu. Tak zwyciężyli Polacy będąc razem i wspierając się nawzajem” – przypomniał. Zwracał też uwagę, że taką samą solidarność Polacy okazują dzisiaj sąsiadom z Ukrainy, wspierając ich w czasie, kiedy oni walczą z kolejną w dziejach rosyjską agresją. “Wspieramy ich, jesteśmy z nimi i wierzymy, że także i ta solidarność i walka będzie zwycięska” – dodał. “Niech żyje Polska, niech żyje ludzie niezłomni w walce o wolność. Cześć i chwała poległym” – zakończył swe przemówienie prezydent.

Posłanie Solidarności – siła „bezbronnych proroków”

.”Niccolò Machiavelli odnotowuje w swoim Księciu pewną prawidłowość historii. Stwierdza on mianowicie z lekką nutą ironii, że „wszyscy uzbrojeni prorocy zwyciężają, a bezbronni padają”. Nie ma jednak reguły bez wyjątków. Bezbronnym prorokom historia nieraz przyznawała rację. Przeważnie z opóźnieniem, ale za to dobitnie. Znakomitym tego świadectwem jest historyczne zwycięstwo polskiej „Solidarności” oraz ogłoszonego 40 lat temu jej niezwykłego Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej” – pisał Andrzej Duda na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

“Istotę Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej stanowiła idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice. Tak jak 40 lat temu, tak i dzisiaj kierujemy się tą ideą jak busolą. To ona jest u podstaw naszej bliskiej współpracy w regionie – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Bukaresztańskiej Dziewiątki, stanowiącej płaszczyznę militarnego współdziałania państw wschodniej flanki NATO, i w ramach Inicjatywy Trójmorza, skupiającej kraje obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Cieszę się, że coraz powszechniej, w Europie i świecie, Trójmorze jest doceniane jako doniosłe przedsięwzięcie, służące rozbudowie infrastruktury, tworzeniu wektorów współpracy gospodarczej na europejskiej osi północ-południe i wzmacnianiu spójności UE. Nową ważną inicjatywą jest Platforma Krymska, której inauguracyjny szczyt odbył się podczas niedawnych uroczystych obchodów 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Poprzez tę strukturę dajemy wspólny sygnał, że nie będziemy bierni wobec łamania prawa międzynarodowego, naruszania integralności państw i osłabiania bezpieczeństwa w naszym regionie” – zauważał prezydent Andrzej Duda.

PAP/Daria Kania/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2022