Prezydent Andrzej Duda złoży we wtorek oficjalną wizytę na Łotwie

Prezydent Andrzej Duda złoży we wtorek oficjalną wizytę na Łotwie

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą trzydniową, oficjalną wizytę na Łotwie. Polski przywódca spotka się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Artursem Kriszjanisem Karinszem oraz przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Plan wizyty pary prezydenckiej na Łotwie

.We wtorek po południu prezydent i pierwsza dama najpierw spotkają się w Rydze z Polakami na Łotwie, a następnie z metropolitą ryskim abp Zbigniewem Stankiewiczem.

W środę po uroczystym powitaniu polskiej pary prezydenckiej zaplanowano udział Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy w prezentacji odznaczeń państwowych. Potem prezydenci Polski i Łotwy odbędą rozmowę w „cztery oczy”, po której przewidziano obrady plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

W południe w obecności Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa zostanie podpisany Program Współpracy Kulturalnej i Edukacyjnej na lata 2023-2026.

Bezpośrednio po tej uroczystości zaplanowano spotkanie prezydentów z przedstawicielami mediów.

Andrzej Duda i Egils Levits złożą też kwiaty pod Pomnikiem Wolności – symbolem niepodległości państwa łotewskiego.

W środę po południu prezydent RP spotka się z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem i przewodniczącym łotewskiej Saeimy Edvardsem Smiltensem.

Prezydent odwiedzi też łotewskie Muzeum Okupacji utworzone w 1993 roku. Muzeum upamiętnia okupację sowiecką (1940-1941 i 1944-1991) oraz niemiecką (1941-1944, choć część Łotwy była w rękach Niemców aż do maja 1945 roku).

W czwartek Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz łotewskimi gośćmi.

Ostatnim punktem wizyty polskiego przywódcy będzie wspólne z prezydentem Egilsem Levitsem spotkanie z przedstawicielami środowiska eksperckiego, mediów, instytucji i organizacji pozarządowych, poświęcone aktualnym wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa.

Łotewska miłość do niepodległości

.„To niezwykłe, jak kraje bałtyckie umiłowały niepodległość. Obchody proklamowania państwowości Litwy, Łotwy i Estonii pokazują, jak wiele trudu włożono w to, by godnie przygotować te uroczystości; by zaprosić najważniejszych gości ze świata i sprawić, że największe światowe media będą żyć tym, co dzieje się w niewielkich w końcu krajach” – pisze Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”.

„Łotysze postawili na dialog międzypokoleniowy i międzynarodowy – sprawnie rozkładając wydarzenia, począwszy od lutego 2018 roku i wspólnego celebrowania niepodległości z Estonią, poprzez przyznanie wielkiej roli w obchodach prezydentowi Islandii, państwa, które jako pierwsze uznało łotewską niepodległość, skończywszy na stworzeniu krótkiej i zrozumiałej dla młodych czy obcokrajowców osi czasu z zaznaczonymi najważniejszymi wydarzeniami, prowadzącymi od 1918 do 2018 roku; dzieląc obchody na część oficjalną i społeczną, kulturową, dzięki której wzmocnili więzi społeczne, pozwalając wykazać się młodym także organizacyjnie: festiwale i koncerty w większości były właśnie ich dziełem”.

„Niepodległość może więc łączyć nawet w kraju, w którym z pozoru jest wiele podziałów. W ten sposób realizowana public diplomacy może przynieść wiele dobrego społeczeństwu żyjącemu w ciągłym zagrożeniu” – podkreśla Michał KŁOSOWSKI.

PAP/Wiktoria Nicałek/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 stycznia 2023