
Artykuł prof. Andrzeja NOWAKA „Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również w zagranicznej prasie, w tym na znanym ukraińskim portalu LB.ua. Tekst prof. Andrzeja NOWAKA stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.
Artykuł prof. Andrzeja Nowaka w LB.ua
.Prof. Andrzej NOWAK należy do grona najznamienitszych współczesnych intelektualistów polskich. Jego artykuł poświęcony wielowiekowej tradycji walki o wolność, charakterystycznej dla narodów dawnej Rzeczypospolitej – Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów – ukazał się w polskiej i zagranicznej prasie w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”.
Portal LB.ua, gdzie w języku ukraińskim przeczytać można tekst prof. Andrzeja NOWAKA, jest jednym z największych serwisów internetowych na Ukrainie. Miesięcznie przyciąga on kilka milionów odwiedzających, będąc dostępnym w dwóch wersjach językowych: ukraińskiej i angielskiej.
Tradycja walki o wolność
.„Sensu i znaczenia czynu powstańców styczniowych nie da się zrozumieć bez kontekstu dziejowego całego regionu Europy Centralnej, dzisiejszego terytorium Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi” – pisze prof. Andrzej NOWAK.
„Narody dzisiejszej Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi w przeszłości same wybierały władców oraz posiadały wolność osobistą i majątkową, stanowiące gwarancję bezpieczeństwa od przemocy ze strony państwa. Nihil novi sine communi consensu – „nic nowego bez zgody ogółu” – brzmiała zasada, na której ufundowano życie polityczne Rzeczypospolitej. To właśnie ona jest podstawą ducha wolnościowego, który nie godził się na narzucenie mu z zewnątrz niepożądanego stylu życia. To z niej wyrasta pragnienie niepodległości i gotowość do walki o sprawę najcenniejszą, o sprawę godności i wolności“.
„To, że istnieją Ukraina, Litwa, Słowacja czy nawet Czechy, do pewnego stopnia zdeterminowane jest uporczywym dopominaniem się przez Polaków o prawo narodu do niepodległości. I to jest nasze cenne dziedzictwo. Ci natomiast, którzy wielbią imperia oraz sądzą, że tylko one powinny kierować światem, bo są gwarantem porządku, mają prawo potępiać polskie powstania. Dlatego o tych powstaniach przypominamy” – podkreśla historyk.
Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”
.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.
Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.
Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
Oprac. PP