
Artykuł prof. Andrzeja NOWAKA „Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również w zagranicznej prasie, w tym na portalu Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT). Tekst prof. Andrzeja NOWAKA w litewskim LRT stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.
Artykuł prof. Andrzeja Nowaka w litewskim LRT
.LRT jest litewskim publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym. Należący do niego portal internetowy funkcjonuje w kilku językach: litewskim, polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Tekst prof. Andrzeja NOWAKA, poświęcony wielowiekowej tradycji walki o wolność, charakterystycznej dla narodów dawnej Rzeczypospolitej – Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów – dostępny jest na portalu LRT w języku litewskim i polskim. We „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytać go można również w językach: angielskim, francuskim, ukraińskim i hiszpańskim.
Długotrwała tradycja walki o wolność
.„Sensu i znaczenia czynu powstańców styczniowych nie da się zrozumieć bez kontekstu dziejowego całego regionu Europy Centralnej, dzisiejszego terytorium Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi” – pisze prof. Andrzej NOWAK.
„Można wyliczyć, że w ciągu 130 lat (od roku 1733 do 1863) wybuchło od pięciu do dziesięciu powstań – w zależności od tego, które weźmiemy pod uwagę. Oznacza to, że w bardzo dużej części rodzin szlacheckiego pochodzenia i w niejednej rodzinie mieszczańskiej, a niekiedy nawet w rodzinach chłopskich przechowywana była pamięć o tym, że trzeba walczyć o swoją godność, nawet jeżeli walka jest pozornie niemożliwa do wygrania; że trwanie w postawie schyłkowej, pokornej, wypacza ludzką naturę i należy próbować wyprostować swój zgięty kark“.
„To, że istnieją Ukraina, Litwa, Słowacja czy nawet Czechy, do pewnego stopnia zdeterminowane jest uporczywym dopominaniem się przez Polaków o prawo narodu do niepodległości. I to jest nasze cenne dziedzictwo. Ci natomiast, którzy wielbią imperia oraz sądzą, że tylko one powinny kierować światem, bo są gwarantem porządku, mają prawo potępiać polskie powstania. Dlatego o tych powstaniach przypominamy” – podkreśla historyk.
Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”
.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.
Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.
Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
Oprac. PP