Prof. Andrzej Nowak w litewskim LRT o powstaniu 1863 roku i imperializmie rosyjskim

Prof. Andrzej Nowak w litewskim LRT o powstaniu 1863 roku i imperializmie rosyjskim

Artykuł prof. Andrzeja NOWAKA „Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini karku nie schylają”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również w zagranicznej prasie, w tym na portalu Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT). Tekst prof. Andrzeja NOWAKA w litewskim LRT stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł prof. Andrzeja Nowaka w litewskim LRT

.LRT jest litewskim publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym. Należący do niego portal internetowy funkcjonuje w kilku językach: litewskim, polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Tekst prof. Andrzeja NOWAKA, poświęcony wielowiekowej tradycji walki o wolność, charakterystycznej dla narodów dawnej Rzeczypospolitej – Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów – dostępny jest na portalu LRT w języku litewskim i polskim. We „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytać go można również w językach: angielskim, francuskim, ukraińskim i hiszpańskim.

Długotrwała tradycja walki o wolność

.„Sensu i znaczenia czynu powstańców styczniowych nie da się zrozumieć bez kontekstu dziejowego całego regionu Europy Centralnej, dzisiejszego terytorium Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi” – pisze prof. Andrzej NOWAK.

Można wyliczyć, że w ciągu 130 lat (od roku 1733 do 1863) wybuchło od pięciu do dziesięciu powstań – w zależności od tego, które weźmiemy pod uwagę. Oznacza to, że w bardzo dużej części rodzin szlacheckiego pochodzenia i w niejednej rodzinie mieszczańskiej, a niekiedy nawet w rodzinach chłopskich przechowywana była pamięć o tym, że trzeba walczyć o swoją godność, nawet jeżeli walka jest pozornie niemożliwa do wygrania; że trwanie w postawie schyłkowej, pokornej, wypacza ludzką naturę i należy próbować wyprostować swój zgięty kark“.

„To, że istnieją Ukraina, Litwa, Słowacja czy nawet Czechy, do pewnego stopnia zdeterminowane jest uporczywym dopominaniem się przez Polaków o prawo narodu do niepodległości. I to jest nasze cenne dziedzictwo. Ci natomiast, którzy wielbią imperia oraz sądzą, że tylko one powinny kierować światem, bo są gwarantem porządku, mają prawo potępiać polskie powstania. Dlatego o tych powstaniach przypominamy” – podkreśla historyk.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Oprac. PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023