
Na marginesie konferencji ministrów spraw zagranicznych państw grupy G20 w Delhi szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał w czwartek krótko z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem m.in. na temat Ukrainy. Było to pierwsze spotkanie obu dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Rozmowa na linii Siergiej Ławrow – Antony Blinken
.Jak powiedział niewymieniony z nazwiska urzędnik Departamentu Stanu USA, podczas spotkania Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać broniącą się przed Rosją Ukrainę “tak długo, jak trzeba”.
Stwierdził też, że Rosja powinna powrócić i przestrzegać warunków układu o kontroli strategicznej broni jądrowej Nowy START; Rosja zawiesiła swój udział w tym traktacie. Trzecią poruszoną kwestią było żądanie by Rosja uwolniła Paula Whelana, byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, skazanego za szpiegostwo na 16 lat łagru – poinformowała agencja Reutera.
Czy rozwiązanie dyplomatyczne jest możliwe?
.”Zawsze zachowujemy nadzieję, że Rosjanie zmienią decyzję i będą gotowi zaangażować się w proces dyplomatyczny, który może doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju, ale nie powiedziałbym, że wychodząc z tego spotkania mogliśmy oczekiwać, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie” – wyjaśnił urzędnik Departamentu Stanu.
Wcześniej w trakcie czwartkowego spotkania ministrów G20, Blinken ponowił skierowane do Rosji wezwanie o wycofanie się z Ukrainy, oskarżył też Moskwę o podkopywanie międzynarodowego pokoju i stabilności. “Niestety, to spotkanie ponownie zostało zmarnowane przez niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie” – powiedział.
Siergiej Ławrow poinformował dziennikarzy, że po posiedzeniu G20 nie powstanie wspólne oświadczenie z powodu różnicy poglądów na wojnę w Ukrainie. Oskarżył też państwa zachodnie o prowokowanie konfliktu i podsycanie go poprzez zbrojenie Ukrainy.
Rosja i Iran zacieśniają współpracę, potrzebują Indii
.”Rosja chce stworzyć nieprzekraczalną linię oddzielającą ją od Europy, biegnącą równolegle do linii wyznaczającej granice NATO od Bałtyku do Morza Czarnego” – pisze Antonia COLIBASANU, specjalistka od geopolityki z ośrodka Geopolitical Futures, autorka “Contemporary Geopolitics and Geoeconomics 2.0”.
“Rosja i Iran zacieśniają wzajemne stosunki od 2014 roku, kiedy to Zachód po raz pierwszy nałożył na Rosję sankcje po aneksji Krymu. W tym samym roku Rosja i Iran podpisały umowy o współpracy w zakresie energii jądrowej, a także współpracy handlowej i gospodarczej. Natomiast w 2016 roku zawarły umowę, która umożliwiła Iranowi przesyłanie gazu ziemnego do Rosji“.
Jak pisze Antonia COLIBASANU, “Rosja przesuwa swój handlowy punkt ciężkości na Wschód – może być w stanie przekonać Indie do zaangażowania się w ten projekt w większym stopniu niż dotychczas. Po tym, jak w ubiegłym roku Rosja została wykluczona z rynków zachodnich, zaoferowała Nowemu Delhi rabat i została największym dostawcą ropy naftowej do Indii. Rosyjski zwrot na Wschód obejmuje wzmożone wykorzystanie Północnej Drogi Morskiej, którą towary są transportowane z Murmańska przez północne wybrzeże Rosji na Pacyfik i dalej, na Ocean Indyjski. Według lokalnych mediów indyjskie firmy energetyczne są zainteresowane nabyciem dodatkowych udziałów w rosyjskich aktywach energetycznych w Arktyce i na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jest to następstwo wypowiedzi premiera Indii Narendry Modiego, który podczas spotkania z Putinem we wrześniu 2022 roku oświadczył, że jego kraj będzie chciał wzmocnić współpracę z Rosją”.
.Specjalistka podkreśla jednocześnie, że “Indie jednak mają przyjazne relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a przy tym oba kraje należą do sieci bezpieczeństwa Quad, której członkami są również Australia i Japonia. Dlatego Nowe Delhi będzie obserwować rozwój wojny gospodarczej między Zachodem a Rosją”.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP