Antyczne statuetki odkryte w Reims

antyczne statuetki

Francuscy naukowcy z Institut national de recherches archéologiques préventives podczas badań archeologicznych w Reims we Francji odkryli trzy antyczne statuetki wykonane z brązu.

.Statuetki, odznaczające się wysoką jakością i zadziwiającym bogactwem detali, odnalezione zostały wśród ruin luksusowego rzymskiego domu z II wieku. Znajdowały się obok pozostałości fresku, przedstawiającego mitologiczną historię Achillesa na Skyros, z postaciami naturalnej wielkości. Jest to jedno z czterech zachowanych przedstawień tego mitu na freskach, po dziełach znajdujących się w Akwilei, Pompejach i Rzymie. 

Jak oceniła Agnès Balmelle, zastępca dyrektora ds. nauki z regionalnego oddziału Institut national de recherches archéologiques préventives, statuetki, charakteryzujące się wysoką jakością wykonania i „precyzyjnie zdobione”, mają wartość “na poziomie dzieł, prezentowanych w Luwrze”. 

Archeolodzy odnaleźli wysoką na 18 centymetrów statuetkę, przedstawiającą boga wojny, Marsa, figurkę byka, oraz wysoką na 30 centymetrów rzeźbę, przedstawiającą kobietę w todze. 

Odnalezione statuetki w kolejnych etapach zostaną odczyszczone i umocnione. 

Jak tłumaczą badacze, „jakość statuetek i rzadko spotykane bogactwo zbioru dekoracyjnego malowideł w domu, wskazują na zamożnych właścicieli, bardzo przywiązanych do rzymskiej kultury”. 

W Reims, w regionie Szampania-Ardeny w północno-wschodniej Francji, wcześniej już dokonano istotnych odkryć archeologicznych. Znaleziono wówczas liczne pozostałości po obiektach, pochodzących z epoki gallo-rzymskiej. W mieście znajduje się m.in. forum, kryptoportyk i brama Marsa, będąca największym zachowanym łukiem, pochodzącym z cywilizacji rzymskiej. W 2023 r. w Reims odkryto antyczną nekropolię oraz monumentalne stanowisko archeologiczne, z obiektami, pochodzącymi z II i III wieku. 

.Reims, nazywane w starożytności Durocortorum, w epoce gallo-rzymskiej posiadało uprzywilejowany status, dzięki wsparciu, jakie przynosiło Cezarowi. Pod koniec I wieku miasto stało się stolicą Galii Belgijskiej i przyciągało bogatą lokalną elitę, która przyjęła rzymską kulturę i prawo oraz posługiwała się łaciną. Pochodzący z II wieku dom, w którego ruinach znaleziono antyczne statuetki z brązu, znajdował się jednak niemal kilometr od forum. Jak oceniają eksperci, jest to „lokalizacja oddalona od centrum, co poddaje w wątpliwość status i urząd pełniony przez jego właścicieli”. 

Julia Delanne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2024