Aplikacja dronowa PAŻP - użyteczne narzędzie dla właścicieli dronów

System dronów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) uruchomiła aplikację DroneTower, która umożliwia zgłoszenie lotu dronem – poinformowała podczas poniedziałkowej (15 kwietnia) konferencji prasowej prezes PAŻP Magdalena Jaworska–Maćkowiak. Aplikacja pozwala m.in. na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji.

.”Aplikacja, którą oddajemy dzisiaj do użytkowania, jest naszą własną aplikacją” – powiedziała szefowa PAŻP. Jak dodała, aplikacja jest darmowa, a jej jedynym właścicielem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Każdy lot dronem należy zgłosić do PAŻP

.Obecny na konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak przypomniał, że według przepisów każdy lot dronem musi być zgłoszona do PAŻP. „Chodzi o bezpieczeństwo, ale przede wszystkim także o komfort, wygodę, wszystkich tych, którzy posługują się bezzałogowymi statkami powietrznymi. Dzisiaj drony są obecne w całym naszym życiu: w budownictwie, rolnictwie, także na kolei. To nie tylko loty rekreacyjne, to nie tylko drony, które kojarzą nam się z różnego rodzaju imprezami. Dzisiaj dron stanowi o naszym bezpieczeństwie, o informacjach, o szybkim przepływie tych informacji i ich dokładności” – powiedział minister. W jego ocenie, „sprawnie funkcjonujący rynek dronowy wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie naszej gospodarki”.

Klimczak poinformował, że aplikacja DroneTower musi zostać zainstalowana na smartfonie przez użytkowników dronów i za jej pomocą musi nastąpić zgłoszenie lotu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Dodał, że liczba lotów dronami rośnie, a w ubiegłym roku wykonano niemal 700 tys. takich lotów.

Ćwierć miliona Polaków korzysta z dronów

.Kierownik Ośrodka Bezzałogowych Statków Powietrznych w PAŻ Maciej Włodarczyk przekazał na konferencji, że w Polsce zarejestrowanych jest blisko ćwierć miliona użytkowników dronów, a liczba lotów dronami rośnie rocznie o 20 proc. „Użytkownicy dronów potrzebują specjalnych cyfrowych rozwiązań, zupełnie innych niż stosowanych w lotnictwie załogowym. Aplikacja daje pełne zobrazowanie przestrzeni powietrznej, umożliwia sprawdzenie warunków wykonywania lotów w danym miejscu, a także prowadzenie niewerbalnej komunikacji z naszymi służbami ruchu lotniczego” – powiedział Włodarczyk.

Według PAŻP, nowa aplikacja w sposób intuicyjny pozwala m.in. na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji, daje możliwość zgłoszenia przez operatora/pilota bezzałogowego statku powietrznego (BSP) zamiaru wykonania lotu (Check-In), prowadzania niewerbalnej dwustronnej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk, informowania o sytuacjach awaryjnych oraz przypomina o kończącym się czasie Check-In’u.

Agencja przypomina, że zgodnie z wytycznymi Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 1 czerwca 2023 r., każdy lot dronem w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję. „Oznacza to, że każdy lot BSP należy poprzedzić dokonaniem formalnego Check-In’u w aplikacji DroneTower” – wskazano. Jak dodano, instrukcja obsługi DroneTower, jak i zasady wykonywania lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej znajdują się na stronie pansa.pl.

PAŻP podkreśla, że rynek dronowy w Polsce od lat jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu lotniczego. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Polsce zarejestrowanych jest ćwierć miliona operatorów BSP. Dane z systemu PansaUTM pokazują, że w 2023 r. liczba aktywnych użytkowników systemu wyniosła ok. 47 700. Zgłosili oni łącznie 668 786 operacji BSP poprzez utworzenie tzw. Check-In’u.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewnia ciągłą żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania. Agencja prowadzi również Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, który jest certyfikowaną organizacją szkoleniową kontrolerów ruchu lotniczego. Jego zadaniem jest szkolenie zawodowe kandydatów do pracy w służbach ruchu lotniczego i przygotowanie ich do egzaminów państwowych.

Polska rozwija się technologicznie

.Wzrost użytkowania dronów i innych nowych technologii przez Polaków towarzyszy ogólemu rozwojowi technologicznemu w naszym kraju. Obejmuje to różne dziedziny. Na temat polskich projektów kosmicznych, a także potencjału jaki niesie dla polskich firm i gospodarki udział w misjach kosmicznych ESA, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Grzegorz WROCHNA w tekście „Polska gospodarka kosmiczna„.

„Dla młodych czy niezbyt dużych firm trudną do pokonania barierą jest przepaść między opracowaniem nowej technologii a wdrożeniem jej do konkretnych produktów czy usług rynkowych. I tu z pomocą przychodzi ESA, tworząc most nad tą „doliną śmierci”. Jest to możliwe, gdyż ESA wykorzystuje pieniądze publiczne, kierowane przez państwa członkowskie do interesujących je obszarów, ale wydaje je na zasadzie komercyjnych zamówień, gdzie firma musi wygrać przetarg i dostarczyć działający produkt. Co więcej, nie jest pozostawiona sama sobie, tylko może liczyć na wsparcie ekspertów ESA i dojrzalszych partnerów. Nie dziwi więc, że na 17 mld euro, zebranych przez ESA na lata 2022–25, 9 mld pochodzi z Francji, która postrzega współpracę z ESA jako najlepszy model rozwijania swojej gospodarki wysokich technologii”.

„Do tego koszyka Polska w 2022 r. włożyła 27 mln euro wkładu rocznego, liczonego według dochodu narodowego, i 51 mln euro na okres trzech lat na programy dodatkowe. Te nasze miliony na tle francuskich miliardów wyglądają bardziej niż skromnie, a i tak był to wzrost o 30 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed trzech lat. Zadeklarowane kwoty dawały szansę przetrwania naszym firmom, ale nie umożliwiały dynamicznego rozwoju. Na szczęście w lipcu 2023 r. to się zmieniło, i to radykalnie. Polska zwiększyła swój wkład o 295 mln euro oraz zadeklarowała dodatkowe środki na dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS”.

„To gigantyczne laboratorium kosmiczne umożliwia prowadzenie badań i rozwijanie technologii w warunkach, jakich nie sposób osiągnąć na Ziemi: stan nieważkości, a w otwartej części wysoka próżnia, silne promieniowanie, ogromne różnice temperatur. Testowanie aparatury do satelitów użytkowych, badania podstawowych praw fizyki, eksperymenty z różnymi technologiami materiałowymi, elektronicznymi itp., badania biotechnologiczne, biologiczne i medyczne – to wszystko dziedziny z pierwszej linii frontu rozwoju nauki i technologii. Odwołajmy się ponownie do przykładu z Francji – francuski astronauta Thomas Pesquet wykonał ponad 700 eksperymentów zaprojektowanych w tym kraju. Mamy nadzieję, że wkrótce nasz rodak będzie mógł realizować polskie eksperymenty; POLSA już ogłosiła nabór pomysłów” – pisze prof. Grzegorz WROCHNA.

PAP/Łukasz Pawłowski/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2024