Archeolodzy badają tajemnicze kopce na dnie Jeziora Bodeńskiego
Kilka lat temu, podczas badania głębokości Jeziora Bodeńskiego, odkryto tajemnicze kopce, wyznaczające 20-kilometrową linię. Pierwotnie sądzono, że powstały one w epoce brązu, jednak jak wynika z najnowszej analizy, wiek 170 kopców może wynosić nawet 5 tysięcy lat.
.W 2015 roku Instytut Badań nad Jeziorami w Langenargen, mierząc głębokość Jeziora Bodeńskiego na południowo-zachodnim brzegu między Bottighofen i Romanshorn, odkrył 20-kilometrową linię 170 sztucznych podwodnych kamiennych kopców. Wstępne badania wykazały, że każdy z nich ma do trzydziestu metrów średnicy i prawie dwa metry wysokości. Sądzono, że mogą pochodzić z epoki brązu, jednak po wnikliwszej analizie naukowcy oszacowali ich wiek na 5 tysięcy lat. Jak podaje portal Heritage Daily, badacze zamierzają w najbliższym czasie ponownie zbadać tajemnicze kopce z dna Jeziora Bodeńskiego.
Kopce znajdują się w warstwie osadów jeziora, powstałej w epoce lodowcowej. Osadziła się ona po ustąpieniu lodowca reńskiego ponad 10 tysięcy lat temu. W pobliżu jeziora nie znaleziono żadnych śladów paleolitycznych. Archeolodzy odkryli jednak kamienne narzędzia (mikrolity) i obozy myśliwskie, co sugeruje, że mezolityczni łowcy-zbieracze odwiedzali ten obszar, ale nie osiedlali się na nim. Działalność neolityczna datuje się na okres środkowego i późnego neolitu, kiedy to nad Dolnym Jeziorem Bodeńskim, zatoką Jeziora Bodeńskiego i Górnym Jeziorem założono tzw. osady palowe i podmokłe.
W 2019 roku statek wyposażony w koparkę z 15-metrowym ramieniem usunął materiał wzdłuż kamieni, aby odsłonić je do badań. Korzystając z podwodnego georadaru, opracowanego przez Uniwersytet Techniczny w Darmstadt w Niemczech, zespołowi naukowców udało się zbadać osady jeziora i złoża kamieni w poszukiwaniu pochodzenia i przeznaczenia formacji. Zespół znalazł już kawałek drewna, na którym widać prymitywne ślady obróbki przez człowieka, co badacze wykorzystują, jako jeden ze wskaźników datowania zabytku.
Za pomocą impulsów elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości zarejestrowano ukrytą warstwę dna jeziora w sąsiedztwie konstrukcji kamiennych. (…) Pierwsze wyniki uzyskane przy użyciu datowania węglowego pokazują, że kamienie w obszarze 5 zostały tam umieszczone około 5500 lat temu w okresie neolitu – komentuje Biuro Archeologiczne Turgowii.
Badany kopiec zostały zbudowany w okresie neolitu. Na ten sam okres datuje się drugi kopiec zbadany przez zespół. Według naukowców, linia 170 kopców może prawdopodobnie pochodzić z tego samego okresu. Urs Leuzinger z Muzeum Archeologicznego Kantonu Turgowii sugeruje, że taka monumentalna konstrukcja „nie może pochodzić wyłącznie od społeczności wiejskiej mieszkającej na palach”, sugerując, że w powstanie zaangażowanych było kilka wiosek nad jeziorem.
Jak wskazuje portal Ancient Origins, okrycia te mogą być jedynie wierzchołkiem archeologicznej góry lodowej, gdyż według Urzędu Archeologicznego w Turgowii „układy te znajdowały się w pobliżu osiedla domów nad jeziorem. Te starożytne rezydencje znajdują się znacznie głębiej pod wodą” i być może bliżej prehistorycznej linii brzegowej. Archeolodzy zachowują jednak ostrożność w swoich oczekiwaniach dotyczących znalezienia mieszkań, ponieważ nawet jeśli kiedyś istniały, mogły ulec erozji wiele lat temu.
Przeznaczenie kopców nie zostało jeszcze określone, ale Urs Leuzinger wskazuje na działania kultowe lub platformy grobowe. Tajemnicze kopce mogły być równie dobrze być miejscem spotkań towarzyskich lub służyć do pomocy w połowach. Badacz dodaje, że istnieją pewne podobieństwa do pomnika Wiltshire, ponieważ transport takich kamieni wymagał równie imponującego wyczynu od prehistorycznych ludzi.
Jeśli rzeczywiście były one wykorzystywane do działań kultowych lub oddawania czci, byłoby to nowe odkrycie, ponieważ nie ma informacji o tym, że duże grupy mieszkańców stosów utrzymywały kontakty poza swoją osadą.
Zespół planuje wkrótce wrócić nad Jezioro Bodeńskie, aby zbadać trzeci kopiec. Pomoże to zdobyć dalsze dowody na datowanie i funkcję tajemniczych wzniesień.
Oprac. MAC