Archeolodzy odkopali zagubioną świątynię Posejdona opisaną przez Strabona 2000 lat temu

Archeolodzy pracujący na półwyspie Peloponeskim w Grecji odkopali opisaną 2000 lat temu przez starożytnego historyka Strabona zagubioną świątynię Posejdona.

Zagubioną świątynię Posejdona – greckiego boga morza, do którego modlono się o ochronę przed tsunami, odkopali archeolodzy z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji, pracujący na stanowisku Kleidi niedaleko miejscowości Samikon na Peloponezie. Podczas prac wykopaliskowych natkęli się na starożytną strukturę, która według bardzo dużego prawdopodobieństwa jest opisaną 2000 lat temu przez Strabona świątynią poświęconą Posejdonowi. Wykopalisko ulokowane jest bowiem bezpośrednio w strefie przybrzeżnej, gdzie występują wysokie fale i gdzie kilka razy zdarzyło się tsunami. To właśnie w takich miejscach starożytni Grecy wznosili ośrodki kultu dedykowane bóstwu morza.

Na terenie obecnych wykopalisk przed przed tysiącleciami prężnie działała osada mykeńska, do której trafił podróżujący po Grecji Strabon – historyk żyjący na przełomie epok, między 63 r. przed Chrystusem do ok 24 r. po Chrystusie, autor słynnej „Geografii”.

Pierwszych odkryć w tym miejscu dokonano jesienią 2021 r.

Po wstępnych pracach wykopaliskowych pod nadzorem dr Birgitty Eder jesienią 2022 r. struktury te okazały się fundamentami starożytnej świątyni, która równie dobrze mogłaby być fundamentem długo poszukiwanej świątyni Posejdona. Lokalizacja tego odkrytego świętego miejsca odpowiada szczegółom podanym przez Strabona w jego pismach” – czytamy w oświadczeniu prasowym Uniwersytetu w Moguncji.

O tym, że odkopane starożytne ruiny stanowiły kiedyś zagubioną świątynię Posejdona mogą świadczyć odkryte fragmenty marmurowej umywalki zwanej perirrhanterionem używanej w starożytnych greckich rytuałach religijnych.

„Wydaje się możliwe, że to miejsce mogło być rzeczywiście wyraźnie wybrane na miejsce świątyni Posejdona z powodu tych ekstremalnych zdarzeń. W końcu Posejdon ze swoim kultowym tytułem Earthshaker był uważany przez starożytnych za odpowiedzialnego za trzęsienia ziemi i tsunami” – pisze Uniwersytet w Moguncji.

W ciągu najbliższych kilku lat austraccy badacze będą przeprowadzać zakrojoną na szeroką skalę analizę archeologiczną, geoarcheologiczną i geofizyczną obiektu.

Grecko-rzymskie korzenie Europy

.Demokracja zrodzona w cieniu greckich drzew oliwnych rozwinęła się w formy znane nam tak dobrze, że zapomnieliśmy nawet o jej początkach – pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” włoski historyk prof. Marco PATRICELLI. [LINK] Przypomina, że filozofia, czyli zamiłowanie do wiedzy, nie zaistniałaby bez zdolności Greków do myślenia abstrakcyjnego a myśl arystotelesowska jest fundamentem całej cywilizacji zachodniej.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2023