Archeolodzy odkryli fragment średniowiecznej inskrypcji w bułgarskim mieście Melnik

Melnik

W trakcie wykopalisk prowadzonych w kościele Matki Bożej w mieście Melnik, w obwodzie Błagojewgrad, w południowo-zachodniej Bułgarii archeolodzy odkopali 124 artefakty, które zostały wykonane z kamienia, ceramiki i metalu.

Odkrycie archeologiczne w mieście Melnik

.Najnowsze prace archeologiczne w Melniku ujawniły bezcenne skarby, które dają wgląd w życie codzienne mieszkańców tego miasta w epoce średniowiecza i nowożytności.  Zdaniem naukowców szczególnie wyróżniają się dwa odkryte zabytki. Wśród nich znajduje się fragment inskrypcji z XIII–XIV wieku, która powstała w początkowym okresie budowy, a także fragment marmurowej płaskorzeźby z XVIII lub początku XIX wieku, która zawiera wizerunki aniołów. Znaleziska te ukazują styl ekspresji religijnej i artystycznej w Bułgarii w okresie dwóch, oddzielonych od siebie o kilkaset lat, wieków.

Jak dowodzą naukowcy proces budowy kościoła Matki Bożej w mieście Melnik można podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy trwał w okresie XIII-XIV wieku, natomiast drugi przypadł na połowę XIX wieku. W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Melniku w 2023 r. wysiłki badaczy koncertowały się na obydwu sektorach budowli, które pochodzą z różnych okresów historycznych. W ich toku odsłonięto część podłogi kościoła i apsydę, czyli półkoliste lub wieloboczne zakończenie prezbiterium – części kościoła przeznaczonej dla duchowieństwa podczas celebracji mszy świętej. Kościelna apsyda powstała w okresie pomiędzy XIII, a XIV wiekiem.

Fragment średniowiecznej inskrypcji

.Naukowcy ustalili całkowitą długość średniowiecznego kościoła, która wynosiło około 17,35 metra. XIII-wieczny budynek miał również wyłącznie jedną apsydę. Wykopaliska w  mieście Melnik odbywały się drugi sezon z rzędu w 2023 r. przy wsparciu finansowym gminy Sandanski. Archeolodzy zapowiadają kontynuowanie badań i liczą, że następne sezony pozwolą dokładnie określić, kiedy świątynia została zbudowana po raz pierwszy. W trakcie ostatnich prac archeologicznych, w trakcie wykopalisk w drugim sektorze kościoła konserwatorzy pracowali nad usunięciem warstwy fresków z XIII i XIV wieku.

Według bułgarskiej państwowej agencji BTA (buł. Byłgarska telegrafna agencija) dzięki pracy konserwatorskiej archeologów w Melniku zostało uratowanych wiele fresków, które udało się ocalić pomimo często intensywnego rozdrobnienia. Dzieła te zostały przeniesione do Narodowego Muzeum Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk.

W średniowieczu Melnik był miastem granicznym położonym pomiędzy dwoma imperiami: bułgarskim i bizantyjskim. Był to duży ośrodek miejski znajdujący się na głównej drodze prowadzącej do portowego miasta w Salonikach. Jednak obecnie miejscowość ta liczy jedynie 325 oficjalnych mieszkańców i mało kto pamięta, że jeszcze sto lat temu mieszkało w niej ponad 10 000 ludzi. Historycy i archeolodzy, a także miejscowi mieszkańcy, są podekscytowani odkryciami dokonanymi w kościele Świętej Matki Bożej.  Zdaniem ekspertów najnowsze odkrycia zrodziły potencjał włączenia tego miejsca do regionalnego szlaku turystycznego, które może tchnąć nowe życie w Melnik.

Zapomniane światy

.Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, Michał KŁOSOWSKI, w tekście „Sens zapomnianych światów„, zaznacza, że: „Bo ostatecznie to tego właśnie się zawsze szuka – oznak sensu, okruchów celu, artefaktów myśli, przebłysków dążenia do czegoś więcej, nawet jeśli miałoby być to po prostu antyczne bogactwo w postaci monet czy kolejna piramida. Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy przecież o jakimś przebłysku myśli i celu. Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że archeologia swoje triumfy święci w Polsce, kraju skazanym na wieczną tymczasowość, zawieszonym w historii ostatnich dwustu lat ciągle „pomiędzy”, ciągle z potrzebą odbudowy i koniecznością poszukiwania sensu”.

„Poza tym wszystkim zadajemy pytania: dlaczego neandertalczyk, chowając bliskich w irańskiej jaskini Szanidar, pozostawiał im na ostatnią drogę malunki i wonne kwiaty? Albo jak to było z koczowniczymi ludami Wielkiego Stepu? Co ciągnęło je na zachód? Dlaczego Germanie tak nienawidzili Rzymu, a Wandalowie nie mogli zostawić stolicy imperium w spokoju? Co łączy koniec złotego okresu kultury Pueblo z małą epoką lodowcową i jaki jest sens tych malunków naskalnych, odkrywanych pod każdą szerokością geograficzną? Może nie na wszystko znajduje się odpowiedzi, może nie zawsze ma się do dyspozycji najnowszy sprzęt, radary i drony. Ale jest pasja, której nie da się przecenić. I są pytania, które nie dają spokoju. Przecież egipska cywilizacja nie mogła przyjść z ciemności wnętrza kontynentu, musiała przyjść od strony światła. Życie nie bierze w końcu początku z mroku, ale z jasności” – dodaje Michał KŁOSOWSKI.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 maja 2024
Fot. M. Zlatkov i Reneta Karamanova