Archeolodzy odkryli miejsce narodzin św. Piotra

Archeolodzy odkryli

Wszystko wskazuje na to, że pracujący nad Jeziorem Galilejskim archeolodzy odkryli historyczną Betsaidę, w której narodził się św. Piotr i w której to według Ewangelii, Jezus powołał dwóch apostołów oraz nakarmił 5 tysięcy ludzi.

.Podczas ekspedycji El-Araj, kierowanej przez Kinneret Institute for Galilean Archeology i nowojorski Nyack College, archeolodzy odkryli napis, świadczący o istnieniu świątyni poświęconej św. Piotrowi. Według podań, miała ona powstać w miejscu narodzin świętego, czyli biblijnej Betsaidzie, której do dziś nie udało się zlokalizować.

Betsaida zlokalizowana?

.O Betsaidzie, jako miejscu narodzin Piotra oraz świętych Andrzej i Filipa informacje podaje św. Jan w swojej Ewangelii. Archeolodzy i bibliści od dawna starają się odnaleźć starożytną wioskę, zawężając jej prawdopodobną lokalizację do trzech miejsc nad Jeziorem Galilejskim.

Ekspedycja El-Araj, kierowana przez Kinneret Institute for Galilean Archeology i nowojorski Nyack College, od 2016 roku prowadzi wykopaliska na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. Prócz reliktów związanych z bizantyjską świątynią, znaleziono tam łaźnię, związaną z rzymską okupacją w I w. n.e.

Najnowsze odkrycie, które może ostatecznie zakończyć rozważania na temat lokalizacji miejsca narodzin św. Piotra, stanowi mozaika z motywem kwiatowym znajdująca się przy kościele. Została znaleziona po raz pierwszy w 2019 roku. Widnieje na niej napis wzywający do wstawiennictwa „naczelnika i dowódcy niebiańskich apostołów”, czyli Piotra.

To odkrycie jest naszym najsilniejszym dowodem, że Piotr miał specjalny związek z bazyliką i prawdopodobnie była ona jemu poświęcona. Ponieważ bizantyjska tradycja chrześcijańska rutynowo identyfikuje dom Piotra w Betsaidzie, a nie w Kafarnaum, jak często się dziś uważa, wydaje się prawdopodobne, że bazylika upamiętnia jego dom, komentuje w oświadczeniu Steven Notley, profesor Nyack College i dyrektor naukowy wykopalisk.

Odkrycie pokrywa się z zapiskami Wilibalda, niemieckiego biskupa żyjącego w VIII wieku. W 724 roku odbył on pielgrzymkę do bizantyjskiej bazyliki położonej nad nad Jeziorem Galilejskim, o której wspomina w swoich zapiskach.

udali się do Betsaidy, miejsca zamieszkania Piotra i Andrzeja, gdzie obecnie na miejscu ich domu znajduje się kościół, pisał o swojej pielgrzymce biskup Wilibald.

Mozaika zawiera ponadto napis odnoszący się do darczyńcy „Konstantyna, sługi Chrystusa„, położony wewnątrz okrągłego medalionu obramowanego czarnymi tesserami.

Sama nazwa Betsaidy, związanej z narodzinami św. Piotra, oznacza „dom rybaków”. Jezus powołał w niej Piotra i Andrzeja, aby poszli za nim, gdy pracowali jako przy połowie ryb. Wioska ta była również miejscem, w którym Jezus nakarmił 5 tysięcy osób w Ewangelii Łukasza, pisze na łamach Artnet, Sarah Cascone.

W zapisie archeologicznym pozostałości kościoła znajdują się nad rzymską łaźnią, od której oddziela ją 16-calowa warstwa mułu. Sugeruje to, że wioska była w pewnym momencie zalana przez Morze Galilejskie. Pasowałoby to do zapisu historycznego, gdzie odniesienia do Betsaidy znikają pod koniec trzeciego wieku.

Mimo, iż potwierdzenie, czy jest to miejsce narodzin dwóch apostołów, może okazać się niemożliwe, nowe odkrycie wzmacnia teorię o tym, iż El-Araj było historyczną Betsaidą.

Jednym z celów tego wykopu było sprawdzenie, czy mamy na miejscu warstwę z I wieku, co pozwoli nam zasugerować lepszego kandydata do identyfikacji biblijnej Betsaidy, dodaje profesor Kinneret College, Mordechai Aviam, dyrektor wykopalisk.

Również w sierpniu polscy archeolodzy odkryli pozostałości jednej z czterech najważniejszych świątyń solarnych starożytnego Egiptu. To oraz inne, niezwykłe odkrycia archeologiczne przybliżamy w tekście „Najnowsze odkrycia archeologiczne”.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 sierpnia 2022