Archeolodzy odkryli prehistoryczną osadę we Francji

W trakcie wykopalisk prowadzonych w miejscowości Onnaing w regionie Hauts-de-France w północnej Francji archeolodzy odkryli prehistoryczną osadę, które była zamieszkana w okresie późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, około 3 tys. lat temu. Jak dowodzą naukowcy ta gęsto zabudowana wioska mogła stanowić centrum lokalnej szerszej społeczności – to właśnie w tej osadzie członkowie tej grupy spotykali się, ucztowali i planowali dalsze działania.
Archeolodzy odkryli prehistoryczną osadę w północnej Francji
.Stanowisko archeologiczne w Onnaing, które znajduje się dokładnie na obszarze parku przemysłowego Escaut Valley Business Park, zajmuje powierzchnie 7,4 akrów. Podczas wykopalisk badacze odkopali dwadzieścia budynków, z czego niektóre mają prostokątny kształt i rozciągają się na ponad 25 metrów długości. Struktury te stanowią dowód, iż w Onnaing w prehistorycznych czasach znajdowała się duża osada. Układ architektoniczny odkopanych pozostałości wskazuje także, że osada ta miała istotne znaczenie dla szerszej społeczności, jaka w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza zamieszkiwała te ziemie dzisiejszej północnej Francji.
Duża koncentracja artefaktów i struktur w dawnej osadzie Onnaing wskazują na to, iż miejsce to miało dosyć dynamiczne życie społeczne i gospodarcze. Praktykowano tu taką działalność i codzienne aktywności jak przędzalnictwo, tkactwo, metalurgia oraz przechowywanie żywności. Wśród intrygujących znalezisk z ostatnich wykopalisk znajduje się dobrze zachowana drewniana skrzynia o wymiarach około 18 cali z każdej strony, której pierwotne przeznaczenie pozostaje zagadką dla badaczy. Została zbudowana przy użyciu minimalnej ilości metalowych elementów i pionowych desek, skrzynia skrywa nieznaną zawartość, co skłania do dalszych badań nad jej funkcją.
Oprócz tego wykopaliska odsłoniły różne struktury służące do spalania, takie jak w tym duże okrągłe doły i prostokątne piece, których funkcja pozostaje przedmiotem badań. Okrągłe doły, odkryte wewnątrz domostw, były wypełnione materiałami wystawionymi na działanie wysokich temperatur, co sugeruje, że mogły służyć do gotowania lub produkcji ceramiki. Szczególnie duży okrągły piec, mający formę silosa, zaskoczył badaczy, gdyż posiada grubą ogniotrwałą podstawę, co wskazuje na to, że eksploatowany w warunkach intensywnego nagrzewania, informuje portal „Arkeonews„.
.Jak stwierdzili archeolodzy w rozmowie z mediami, najnowsze odkrycie z Onnaing wnosi istotny wkład w naszą wiedzę o życiu prehistorycznym w północnej Francji, a także uzupełnia dotychczasowe znaleziska archeologiczne z tego regionu. Badacze sądzą, że osada mogła posiadać szczególny status w swojej społeczności, pełniąc rolę kluczowego punktu interakcji między sąsiednimi grupami. W miarę postępu wykopalisk eksperci mają nadzieję, że dalsza analiza odnalezionych materiałów rzuci światło na społeczne, ekonomiczne i technologiczne aspekty życia tych starożytnych mieszkańców, wzbogacając naszą wiedzę o ich stylu życia oraz roli, jaką odgrywali w historii regionu.
Marcin Jarzębski