Archeolodzy odkryli ser halloumi liczący 2600 lat

Archeolodzy odkryli ser halloumi liczący 2600 lat

Pracujący na stanowisku starożytnej Sakkary w Gizie archeolodzy odkryli ser halloumi liczący około 2600 lat.

.Ser halloumi znaleziono w dużych glinianych naczyniach opisanych pismem demotycznym – graficznym zapisem mowy zwykłych ludzi w starożytnym Egipcie okresu późnego. Wiadomo, że w ten sposób określano go wówczas nazwą „haram”, która później ewoluowała w słowo „halloumi”. Archeolodzy odkryli ser halloumi, starty, w licznych naczyniach. Archeolodzy wciąż pracują nad wydobyciem zawartości wszystkich z nich. Sakkara, gdzie je znaleziono, to bardzo stary cmentarz położony 24 km na południowy zachód od Kairu, który jest cennym źródłem wykopalisk. To właśnie tutaj w 2018 roku odnaleziono 100 bezcennych sarkofagów, a cały proces odkrycia i wykopalisk został uwieczniony w filmie dokumentalnym „Secrets of the Sakkara Tomb”, bardzo popularnym na Netflixie. Wiadomo, że to właśnie na terenie Sakkary pochowano mieszkańców starej stolicy Egiptu – Memfis.

.Archeolodzy spodziewają się, że to nie koniec sensacyjnych odkryć na stanowisku w Sakkarze.

Odkrycie tak starego sera halloumi w Egipcie potwierdza przypuszczenia, że wbrew powszechnej opinii jego ojczyzną może nie być Cypr, choć dziś Cypr jest światowym producentem halloumi.

Tradycyjnie ser ten produkowany jest z mieszanki mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, krowiego i koziego. Ma półtwardą konsystencję i wysoką temperaturę topnienia, dlatego często jest jedzony smażony lub grillowany. Jest jednym z podstawowych składników kuchni cypryjskiej, a za granicą największym jego odbiorcą jest Wielka Brytania. Nie ma jak dotąd informacji, czy zapasy halloumi znalezione w egipskiej Sakkarze są dziś jadalne.

Archeolodzy mają w planach kolejne wykopaliska w tym miejscu. Egipska misja pracuje na miejscu od 2018 roku i w ciągu ostatnich pięciu okresów wykopaliskowych znalazła unikalny grobowiec kapłana z V dynastii „Wahi”, ponadto siedem grobowców skalnych, w tym trzy grobowce z Nowego Królestwa i cztery ze Starego Królestwa, a także fasadę grobowca ze starożytnego państwa. Odkryła także ponad tysiąc fajansowych amuletów, dziesiątki drewnianych posągów kotów, mumie kotów, drewniane posągi i mumie zwierząt.

Oprac. AD
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 września 2022