Archeolodzy odkryli tablicę wyników do gry w piłkę Majów

rzeźbiony kamień

Archeolodzy w Meksyku odkryli misternie rzeźbiony kamień, który ich zdaniem był używany jako tablica wyników w pelocie, grze w piłkę, w którą Majowie grali setki lat temu, informuje portal BBC News.

.Okrągły rzeźbiony kamień został odnaleziony na stanowisku archeologicznym w Chichen Itza na półwyspie Jukatan i ma około 1200 lat. W centrum płaskorzeźby znajduje się dwóch graczy w wyszukanych nakryciach głowy otoczonych hieroglifami. Eksperci analizują teraz pismo, aby rozszyfrować jego możliwe znaczenie.

Rzeźbiony kamień Majów

.Płaskorzeźba o wadze 40 kg została znaleziona przez archeologa Lizbeth Beatriz Mendicut Pérez w kompleksie architektonicznym znanym jako Casa Colorada (Czerwony Dom). Casa Colorada to najlepiej zachowany z budynków otaczających główny plac w prekolumbijskim mieście Chichen Itza. Eksperci uważają, że płaskorzeźba zdobiła łuk przy wejściu do kompleksu pod koniec IX w. lub na początku X w. Rzeźbiony kamień został odnaleziony pół metra pod ziemią, gdzie, jak się uważa, spadł podczas zawalenia się łuku.

Pelota – gra w piłkę Majów

.Zespół ekspertów w dziedzinie ikonografii, kierowany przez Santiago Sobrino Fernándeza, zidentyfikował dwie główne postacie jako graczy peloty, z których jeden nosi nakrycie głowy z piór, a drugi – przypuszczalnie jego przeciwnik – nosi tak zwany „turban węża” .

Mężczyzna z wężami pełzającymi wokół jego głowy również wydaje się nosić strój ochronny typowy dla graczy w pelotę. Pelota to gra zespołowa, w którą gra się ciężką piłką wykonaną z gumy na boisku piłkarskim. Uważa się, że gra ta ma 3000 lat oraz cieszyła się popularnością w całej Mezoameryce.

Pierwsze takie znalezisko od 11 lat

.Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) stwierdził, że 40-kilogramowy rzeźbiony kamień stanowi cenne i niezwykłe znalezisko. „Rzadko można znaleźć pismo hieroglificzne na tym stanowisku Majów, a jeszcze rzadziej znaleźć cały tekst. Nie zdarzyło się to od 11 lat” – wyjaśnił archeolog Francisco Pérez Ruiz.

Narodziny archeologii

.Na temat narodzin archeologii na przełomie XVIII i XIX wieku na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Jean WINAND w tekście “Egipt przed Champollionem“.

“Wyprawa do Egiptu, prowadzona przez młodego generała Bonaparte pod koniec XVIII wieku, odnowiła zainteresowanie starożytnym Egiptem. Przypadkowe wydarzenie miało wreszcie rozwikłać tajemnicę hieroglifów. W czerwcu 1799 r. w Rosetcie odkryto kamienną płytę z okresu ptolemejskiego, z wyrytym tekstem dekretu wydanego w 196 roku przed Chrystusem. Napisali go kapłani ze świątyni w Memfis w różnych wersjach: pismem hieroglificznym, demotycznym i po grecku”.

“Zainteresowanie tym archeologicznym znaleziskiem szybko rozeszło się po świecie. W istnym wyścigu do rozszyfrowania, który miał trwać nieco ponad dwadzieścia lat, głównymi konkurentami byli Silvestre de Sacy, Johan David Åckerblad, Thomas Young i oczywiście Jean-François Champollion”.

“Champollion wyróżniał się na tle swoich poprzedników wnikliwym podejściem do kultury egipskiej i dogłębną znajomością języka koptyjskiego; badaniom Koptów poświęcił wiele lat życia. Po raz pierwszy pokazał, że pisma hieratyczne i demotyczne były uproszczeniami pisma hieroglificznego. Relacje między tymi pismami pozwoliły mu dostrzec fonetyczny wymiar pisma hieroglificznego”.

.”Właśnie to odkrycie jest pamiętane jako „odszyfrowanie” 27 września 1822 roku. Champollion zdołał odczytać na kamieniu z Rosetty zapisane fonetycznie imię Ptolemeusza. W swojej pracy Précis du système hiéroglyphique des anciens Égyptiens, opublikowanej w 1824 roku, udowodnił, że pismo egipskie składało się nie tylko ze znaków ideograficznych. Wyliczył 864 odrębne znaki hieroglificzne, które składają się na złożony system: „pismo, które jest jednocześnie figuratywne, symboliczne i fonetyczne”. Gdy po wyprawie do Egiptu wrócił do Francji, w 1831 r. utworzono dla niego katedrę archeologii egipskiej w Collège de France, co dało początek akademickiej egiptologii” – pisze prof. Jean WINAND.

BBCNews/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 kwietnia 2023
Fot. Flickr/Erik Cleves Kristensen