Archeolodzy odnaleźli najstarszą mumię. Ma 4300 lat

Archeolodzy odnaleźli najstarszą mumię. Ma 4300 lat

Archeolodzy pracujący na stanowisku badawczym w Sakkarze niedaleko Kairu odnaleźli nieodkryty do tej pory grobowiec faraonów, a w nim najstarszą dotychczas odnalezioną mumię. Szczątki tego człowieka mogą mieć nawet 4300 lat.

.Posypana płatkami złota mumia została znaleziona w wapiennym sarkofagu na dnie 15-metrowego szybu. Szyb zaś znajduje się w niedawno odkrytej grupie grobowców pochodzących z czasu piątej i szóstej dynastii faraonów, w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze.

„Znalezienie tak starej i tak dobrze zachowanej mumii na nekropolii, która jest tak dobrze eksplorowana, jest naprawdę wyjątkową rzeczą. Szczególnie, że mumia jest kompletna” – powiedział kierujący pracami Zahi Hawass podczas zwołanej na miejscu konferencji prasowej.

Podczas prac archeolodzy odnaleźli ponadto również inne pochówki, w tym ten należący do Chnumdjedefa, inspektora urzędników, zwierzchnika szlachty i kapłana za panowania Unasa, ostatniego faraona piątej dynastii oraz grobowiec Meri przedstawionej jako “strażniczka tajemnic i pomocniczka wielkiego przywódcy pałacu”. Ten grobowiec był udekorowany kolorowymi scenami z życia codziennego starożytnych Egipcjan.

„Otwarcie 4300-letniego sarkofagu jest zawsze ekscytującym wydarzeniem. Ten moment, w którym zdejmujemy pokrywę i zaglądamy do środka, jest momentem, który trudno mi opisać w moich pismach i naukach” – mówił cytowany przez magazyn “The National” Zahi Hawass.

Archeolodzy będą w najbliższych tygodniach dalej kopać na tym stanowisku, aby lepiej poznać czas znajdujących się tu pochówków.

Historia badań w Egipcie

.Fascynującą historię badań nad starożytnym Egiptem, jego kulturą, szczególnie zaś pismem kreśli na łamach “Wszystko co Najważniejsze” wybitny belgijski egiptolog prof. Jean WINAND. “Champolion po raz pierwszy pokazał, że pisma hieratyczne i demotyczne były uproszczeniami pisma hieroglificznego. Relacje między tymi pismami pozwoliły mu dostrzec fonetyczny wymiar pisma hieroglificznego” – pisze prof. Winand. 

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 stycznia 2023