Archeolodzy odsłaniają kolejne sekrety grobowca Tutanchamona

Jak ujawniły najnowsze badania archeologiczne, cztery miski oraz laski, jakie zostały zidentyfikowane w komorze grobowej Tutanchamona w Dolinie Królów mogły być wykorzystywane w starożytnym egipskim rytuale znanym jako „Przebudzenie Ozyrysa”.
Najnowsze odkrycie w grobowcu Tutanchamona
.Egiptolog Nicholas Brown uważa, że znalazł dowody na to, że w komorze grobowej Tutanchamona odprawiono niegdyś rytuał znany jako „Przebudzenie Ozyrysa”. Według tego badacza z Uniwersytetu Yale jest to najstarszy znany dowód na stosowanie tego rytuału wobec faraona.
„Cała komora grobowa wydaje się być zaplanowana tak, aby odtwarzała ona obrządek pogrzebowy znany z późniejszych czasów, który jest znany pod nazwą «Przebudzenie Ozyrysa»” – stwierdził Nicholas Brown, który opisał to najnowsze odkrycie w artykule opublikowanym 22 lutego w „The Journal of Egyptian Archaeology”, w rozmowie z portalem „Live Science”.
Ozyrys w mitologii egipskiej był bogiem śmierci, świata podziemi oraz odrodzonego życia. Jak wierzyli starożytni Egipcjanie miał on zostać przywrócony do życia po tym jak został zamordowany przez swojego brata Seta, antagonistycznego bóstwa o demonicznym charakterze. W jednym z momentów opowieści jego syn Horus macha laską w stronę Ozyrysa i nakazuje mu się obudzić.
„Przebudzenie Ozyrysa”
.Rytuał „Przebudzenie Ozyrysa” w pewien sposób odtwarza tę historię. Podczas ponownego badania znalezisk archeologicznych z grobowca Tutanchamona, Nicholas Brown zauważył, że w komorze grobowej faraona znaleziono cztery gliniane miski i cztery laski. Te cztery pojemniki były wykorzystywane przy rytuale libacji – – w ramach której to dla bóstw jako ofiarę wylewano na ziemię cenne płyny.
Ta praktyka obrzędowa była znana w licznych religiach starożytnego świata. W przypadku faraona Tutanchamona w trakcie tego obrzędu wylano najprawdopodobniej zwyczajną wodę. Oblano nią najpewniej mumię władcę lub wylano ją gdzieś w jej pobliżu. Tymczasem cztery laski symbolizowały laskę używaną przez Horusa.
.Rytuał libacji z wykorzystaniem wody miał ogromną wagę symboliczną dla starożytnych. W Tekstach Piramid, będącej serią tekstów pogrzebowych zapisanych na ścianach niektórych egipskich piramid, „płynne libacje są określane jako płyn pochodzący z ciała zmarłego lub z ciała Ozyrysa”, napisał Brown w artykule w czasopiśmie. „Te płyny są niezbędne, aby ożywić rozkładające się zwłoki i przywrócić ich życiodajny płyn do ciała”. Zauważył również, że woda używana do libacji, czerpana z rzeki Nil, była znana jako „Oko Horusa” i stanowiła „potężny symbol regeneracji oraz przezwyciężania zła, w tym śmierci”.
Marcin Jarzębski