Archeolodzy ujawniają zaskakujące odkrycie po badaniach mumii 14-letniego chłopca

Archeolodzy ujawniają zaskakujące odkrycie po badaniach mumii 14-letniego chłopca

Badania cyfrowe przeprowadzone na liczącej 2300 lat mumii wykopanej przez archeologów w Egipcie przyniosły zaskakujące odkrycie. Zmumifikowane ciało należało do starożytnego nastolatka z bardzo bogatego domu, będącego prawdopodobnie obcokrajowcem.

.Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kairze, który już roboczo nazwał mumię “Złotym chłopcem”, badał ją tomografem komputerowym, bez potrzeby odpakowywania starożytnego pochówku i ryzyka zniszczenia. “Złoty chłopiec” miał prawdopodobnie w chwili śmierci 14 lat, o czym świadczy stopień zrośnięcia kości w jego szkielecie oraz brak tzw. zęba mądrości w szczęce. Przy grzebaniu został obłożony aż 49 amuletami, w większości złotymi lub wykonanymi z kamieni półszlachetnych, co miało mu zapewnić dostatnie i pewne życie po śmierci. Dla naukowców jest zaś dowodem na wielkie bogactwo rodziny zmarłego chłopca.

Amulety były pięknie stylizowane w unikalnym układzie trzech kolumn między fałdami owinięć i wewnątrz jamy ciała mumii. Wśród nich były tzw. oko Horusa, skarabeusz, amulet akhet horyzontu, łożysko, węzeł Izydy i inne – mówi w rozmowie z “The Guardian” prof. Sahar Saleem profesor radiologii na wydziale medycyny Uniwersytetu w Kairze, który kierował badaniami.

Zaskakujące odkrycie

Badania tomograficzne przeprowadzone bardzo dokładnym aparatem wykazały również coś, co zaskoczyło naukowców: zmumifikowany “złoty chłopiec” nie był obrzezany.

Brak obrzezania jest interesujący, ponieważ może nam powiedzieć coś o jego pochodzeniu etnicznym – Egipcjanie byli zazwyczaj obrzezani przed 13 rokiem życia. Może to sugerować, że obcokrajowcy przyjęli egipskie praktyki pogrzebowe – co jak wiemy, robili na przykład Persowie. Chłopiec mógł zatem pochodzić z wielu miejsc w Azji Mniejszej, być albo Persem, Nubijczykiem czy Grekiem. Prawdopodobnie nie był Żydem – komentuje prof. Salima Ikram, kierująca katedrą egiptologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze.

Badanie wykazało również inne szczegóły dotyczące zmumifikowanych zwłok, np. fakt, że chłopiec miał na nogach sandały.

– Miały mu one prawdopodobnie umożliwić wyjście z trumny. Zgodnie z rytualną Księgą Umarłych starożytnych Egipcjan, zmarły musiał nosić białe sandały, aby być pobożnym i czystym przed recytacją jej wersetów – mówi prof. Sahar Saleem.

Mumia “Złotego chłopca” została przez archeologów odkryta 1916 roku na cmentarzu w Nag el-Hassay w południowym Egipcie. Jako miejsce pochóku służyło ono od 332 r. przed Chrystusem do 30 r. po Chr. Od tamtego czasu przechowywana była bez zbadania w podziemiach muzeum egipskiego w Kairze.

Korzenie zachodniej filozofii tkwią w starożytnym Egipcie

.Wiele egipskich koncepcji metafizycznych, etycznych czy kosmologicznych wykuwało się w głowach starożytnych przez tysiąclecia, nie przez stulecia jak to miało miejsce w starożytnej Grecji. Kapłani i myśliciele zmagali się z najtrudniejszymi pytaniami o rozumienie człowieka i jego miejsca we wszechświecie. To właśnie one mogły dać podstawę dzisiejszej cywilizacji Zachodu – pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze kanadyjski filozof prof. Peter FLEGEL.

ad/TheGuardian/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 stycznia 2023