
W pobliżu Kairu archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia – odnaleziono starożytny sarkofag Ptahemwi, czyli antycznego egipskiego oficjela, który żył w czasie panowania króla Ramzesa II w okresie XIX dynastii, około 1250 r. p.n.e.
.Nieopodal stolicy Egiptu archeolodzy odnaleźli starożytny sarkofag Ptahemwi, czyli antycznego egipskiego oficjela, który żył w czasie panowania króla Ramzesa II w okresie XIX dynastii, około 1250 r. p.n.e. Od tysięcy lat leżał w nienaruszonym stanie w komorze grobowej. Archeolodzy w Egipcie opisują to jako niezwykle znaczące „odkrycie marzeń” , zwracając uwagę na niezwykłość odkrycia. Odnalezienie kompletnego sarkofagu w oryginalnym grobowcu jest bowiem niezwykle rzadkie.
Ptahemwia nie był byle kimś w Egipcie XIII wieku p.n.e., kierował on w końcu skarbcem faraona Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych władców starożytnego Egiptu. Sam sarkofag dużych rozmiarów został wykonany z granitu oraz jest pokryty inskrypcjami poświęconymi Ptahemwi.
Odkrycia dokonała emerytowana profesor wydziału archeologii Uniwersytetu w Kairze Ola El Aguizy. Sarkofag został odnaleziony w Sakkarze, starożytnej nekropolii położonej około 20 mil na południe od Kairu. W ubiegłym roku El Aguiza, która stoi na czele misji archeologicznej w obszarze Sakkary, odkryła grobowiec Ptahemwii. Niedawno znalazła jego podziemną komnatę grobową z sarkofagiem. Mogą one przynieść więcej informacji o tych, którzy rządzili Egiptem po Tutanchamonie.
W centrum dziedzińca grobowca zespół El Aguizy zauważył szczyt pionowego szybu, co jak słusznie wierzyli archeolodzy, sugerowało przejście do komory grobowej. 8-metrowy szyb okazał się jednak tak głęboki, że usunięcie całego piasku przy pomocy wiadra przymocowanego do ręcznie sterowanej wciągarki linowej zajęło im tydzień.
Odkrycie tego sarkofagu w jego pierwotnym miejscu w grobowcu było bardzo ekscytujące, ponieważ jest to sarkofag właściciela grobowca, co nie zawsze ma miejsce. Czasami sarkofag jest przeznaczony dla innej osoby z późniejszego okresu, gdy grób był używany w późniejszych okresach. Ale tym razem tak nie jest – stwierdza El Aguiza w wywiadzie dla brytyjskiego Observera.
Archeolog dodała również, że wymienione w hieroglifach tytuły Ptahemwii podkreślają jego bliskość z królem, udowadniając, że pełnił on „bardzo ważną rolę w ówczesnej administracji”. Stwierdziła również, że na sarkofagu widnieją emblematy bóstw. Na wieku znajduje się bogini nieba Nut, która okrywa klatkę piersiową otwartymi skrzydłami, by chronić zmarłego. Archeolodzy w Egipcie będą teraz badali sarkofag i grobowiec, aby odkryć pełną historię życia kluczowego egipskiego urzędnika.
Sakkara jest jednym z najważniejszych cmentarzysk, zarówno dla królewskich jak i nie królewskich, na przestrzeni tysiącleci historii Egiptu. Ten egipski zespół dodał kolejny ważny rozdział do historii tego miejsca. – dodaje Peter Der Manuelian, profesor egiptologii na Uniwersytecie Harvarda.
Oprac. MJ