Archeolodzy wrócili pod Somosierrę

Archeolodzy odkryli w środkowej Hiszpanii szkielety 38 żołnierzy napoleońskich, którzy prawdopodobnie zginęli w bitwie pod Somosierrą na początku XIX wieku. Ważną rolę odegrali w niej polscy szwoleżerowie.
To jak zginęli napoleońscy żołnierze, badają hiszpańscy archeolodzy
.Według badaczy, cytowanych przez dziennik „ABC”, kości znalezione na terenie zamku w Buitrago del Lozoya w środkowej Hiszpanii należą do młodych żołnierzy w wieku od 25 do 30 lat. Pochówki mogły zostać dokładnie datowane na podstawie znalezionych kawałków ubrań, pierścieni czy guzików, na których były wygrawerowane numery pułków.
Również liczba pochowanych osób sugeruje, że żołnierze ponieśli śmierć w bitwie pod Somosierrą, która 30 listopada 1808 roku otworzyła cesarzowi Francuzów Napoleonowi Bonaparte drogę do zdobycia Madrytu. Kluczowa była kilkuminutowa, brawurowa szarża polskiej kawalerii na przełęcz Somosierra.
Przyjmowane są też inne scenariusze śmierci żołnierzy, których szczątki odnaleziono, na przykład z rąk aktywnych wówczas na tych terenach hiszpańskich partyzantów.
„Myślę, że szczątki są bardziej związane z bitwą pod Somosierrą lub z jakąś inną potyczką, która miała miejsce po bitwie” – powiedział „ABC” archeolog Juan Jose Cano.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB