Nowe skarby narodowe Japonii – lustro z brązu oraz żelazny miecz z IV wieku

Nowe skarby narodowe Japonii – lustro z brązu oraz żelazny miecz z IV wieku

Archeolodzy potwierdzili, że obydwa artefakty z kurhanu w zachodniej części miasta Nara, historycznej stolicy Japonii, są zabytkami najwyższej klasy. Miecz dako to największy do tej pory odkryty artefakt tego typu na terenie całej Wschodniej Azji.

.Lustro i miecz zostały znalezione w ub. listopadzie w depozycie kurhanu Tomio Maruyama. Teraz, po zakończeniu badań archeologicznych, potwierdzono wpisanie ich do rejestru skarbów narodowych Japonii.

Lustro w kształcie tarczy nie przypomina żadnych innych znalezisk tego typu odkrytych do tej pory. Miecz dako, wykonany z brązu o długości ok. 2,3 metra, jest największym znalezionym ostrzem z tego czasu wykonanym z żelaza w Azji Wschodniej.  Jak podkreślają archeolodzy, artefakty stanowią przełom w dotychczasowych badaniach.

Te odkrycia wskazują, że technologia okresu kofun (300-710 n.e.) znacznie przewyższa nasze wyobrażenia. Są arcydziełami ówczesnej metalurgii – tłumaczy Kosaku Okabayashi z Instytutu Archeologicznego Kashihara

Lustro z brązu jest ozdobione motywami magicznych stworzeń i zwierząt. Waży 5,7 kg i ma 64 cm długości oraz 31 cm szerokości. Miecz jest najstarszym znaleziskiem typu „dako” w Japonii – charakteryzuje się pofalowanym kształtem przypominającym węża. Długość jego ostrza wynosi 2,3 metra, a rękojeści – ok. 30 cm. Do tej pory najdłuższe odkryte miecze “dako” miały ok. 85 cm.

Artefakty zostały znalezione na terenie Tomio Murayama, największego odkrytego kurhanu kofun w Japonii. Uważa się, że lustra i miecze miały bronić pochowanego przez złymi duchami. Archeolodzy uważają, że miecz z kurhanu Tomio Murayama nie był narzędziem walki.

To właśnie od kopców pogrzebowych pochodzi nazwa okresu kofun. Kurhan Tomio Murayama powstał w drugiej połowie IV wieku i ma 109 metrów średnicy.

Okres kofun był czasem kontaktów z Chinami oraz Półwyspem Koreańskim. Kurhany, okrągłe, kwadratowe oraz budowane w charakterystycznym kształcie dziurki od klucza, służyły do pochówków wysoko postawionych osób. Wiążą się z nimi także zabytki ceramiczne, czyli gliniane figurki haniwa. Niektórzy historycy są zdania, że koniec okresu kofun wiązał się z przybyciem do Japonii buddyzmu w VI wieku. Inni wskazują datę 710 roku n.e., kiedy miasto Nara zostało pierwszą stolicą Japonii.

.Miecz i lustro zostaną udostępnione dla zwiedzających po zakończeniu prac konserwatorskich.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 stycznia 2023