Archeologiczna sensacja w korycie Missisipi

archeologiczna sensacja

Statek w korycie rzeki Missisipi został odnaleziony wskutek suszy, która dotknęła region. XIX-wieczny statek handlowy znalazł mieszkaniec stolicy Luizjany, hobbysta, poszukujący artefaktów w rzece.

.Ostatnia poważna susza w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych doprowadziła do skurczenia się rzeki Missisipi. Rekordowo niski poziom wody w dorzeczu Missisipi odnotowało ponad 40 wodowskazów, czyli urządzeń do pomiaru poziomu wody. Poinformowała o tym amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration). Dzięki suszy archeologiczna sensacja: statek w korycie rzeki Missisipi mógł zostać odnaleziony.

Odnalazł go Patrick Ford, mieszkaniec stolicy Luizjany – Baton Rouge. Statek znajdował się niemal całkowicie na powierzchni wody. Ford w wywiadzie dla WBRZ powiedział, że już od kilku tygodni obserwował cofające się wody Missisipi. Jak jednak twierdzi, odkrycie statku go zaskoczyło.

W minioną niedzielę byłem tutaj rozglądając się po okolicy kiedy nagle zdałem sobie sprawę, że reszta brzegu została zmyta i znajdował się tam cały statek. […] Natychmiast wysłałem SMS-a do przyjaciół. Napisałem: „Myślę, że znalazłem statek, zatopiony statek!”.

Sprawą zainteresował się Chip McGimsey, luizjański archeolog, który już wcześniej zajmował się sprawą statku. Jak przekazał badacz, w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej WBRZ, fakt istnienia szczątków tego statku był wcześniej znany. Jak twierdzi McGimsey statek został zbudowany w 1896 r., a jego wrak leżał na dnie Missisipi wiek. Statek pochodził z Luizjany. Nazywał się „Brookhill”.

Niedługo po 1896 r. powstał siostrzany model „Brookhill”. Został nazwany „Istrouma” i był promem dziennym na Missisipi. „Brookhill” natomiast kursował nocą.

Jak twierdzi McGimsey statek spoczął na dnie drugiej największej rzeki Ameryki Północnej – Missisipi – w wyniku sztormu 29 września 1915 r. Wtedy zarazem „Brookhill”, jak i jego siostrzany statek „Istrouma”, zatonęły.

.Po raz pierwszy szczątki „Brookhill” zostały lekko odsłonięte w 1990 r. Archeolodzy przeprowadzili wtedy pomiary wraku. Jednak aktualny, rekordowo niski poziom wody, ujawnił znacznie większą część statku. Archeologiczna sensacja została dopełniona. Pomogło to naukowcom zebrać więcej danych.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 października 2022