Archeologiczne odkrycie w Portoryko – wrak statku z XVIII wieku
Portorykański rybak znalazł elementy, które tworzyły wrak statku z XVIII wieku. Zdaniem archeologów to prawdopodobnie duży hiszpański okrętu.
W jaki sposób zatonął hiszpański wrak statku z XVIII wieku?
.Jak poinformował portorykańskie media archeolog Juan Vega, kierujący ekipą naukowców analizujących znalezione przedmioty, wśród odkrytych pozostałości okrętu jest dobrze zachowane działo.
Do odkrycia doszło u południowych brzegów położonej na wschód od Portoryko wyspy Vieques. „Fragmenty jednostki morskiej, prawdopodobnie z XVIII w. odkrył przypadkowo rybak przy plaży Navio” – wyjaśnił Vega.
Dodał, że wrak stał się widoczny po przejściu huraganu Ernesto, który w połowie sierpnia uderzył w Portoryko.
Powołujące się na świadectwo rybaka media odnotowują, że początkowo myślał on, że znalezione fragmenty wraku należały do któregoś z zatopionych w XX w. okrętów amerykańskiej marynarki wojennej.
Juan Vega, który w bada wrak statku z XVIII wieku m.in. z naukowcami Instytutu Kultury Portorykańskiej (ICP), wskazał na “zadziwiająco bardzo dobry stan” znalezionych elementów drewna, z którego zbudowano statek.
Wyjaśnił, że analiza drewnianych elementów pozwala przypuszczać, że okręt wybudowali Hiszpanie, których kolonią do 1898 r. pozostawało od XV w. Portoryko, gdyż jednostka została skonstruowana „zgodnie z hiszpańskimi wzorcami budowlanymi”.
„Poza tym, w jednej z desek znaleźliśmy dużo ołowiu, który często używany był przez Hiszpanów przeciwko wieloszczetom morskim żywiących się drewnem. W hiszpańskich konstrukcjach drewnianych w Ameryce także pojawiał się ołów. Z kolei Brytyjczycy używali miedzi” – dodał Vega.
Kolejną zdaniem portorykańskiego archeologa przesłanką do twierdzenia, że statek należał do Hiszpanii jest znaleziony we wraku balast z kamieniami rzecznymi i kulami armatnimi. Tego typu obciążenie, jak dodał, mieli w zwyczaju używać hiszpańscy żeglarze.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB