Archeologiczne odkrycie w Portugalii
W centrum miasta Porto, na północnym zachodzie Portugalii, odkryto ruiny średniowiecznego mostu. Fragmenty budowli znaleziono podczas prac przy budowie nowej linii metra, tzw. Różowej Trasy.
W jaki sposób odnaleziono ruiny średniowiecznego mostu?
.Jak poinformowali w komunikacie dla mediów archeolodzy, badania dowiodły, że ruiny średniowiecznego mostu pochodzą z XIII w. „Stan zachowania budowli jest bardzo dobry” – dodali.
Most wznosił się przed wiekami nad Vilą, dopływem rzeki Douro. W czasach średniowiecznych wyrzucano do niej większość nieczystości miejskich.
Kierujący pracami przy budowie nowej linii metra inż. Pedro Le Costa wyjaśnił, że władze miejskie oraz historycy nie wiedzieli, że istnieją ruiny średniowiecznego mostu na rzece Vila.
Dodał, że dotychczasowe wykopaliska pozwoliły zlokalizować kamienną konstrukcję mostu o długości co najmniej 5 metrów oraz szerokości 2 metrów oraz wydobyć ją na zewnątrz.
Tymczasowo została ona złożona na terenie jednego z magazynów podległych spółce obsługującej metro w Porto.
Jak wyjaśnił Le Costa, władze metra i ratusz Porto rozpoczęły już rozmowy dotyczące umieszczenia tego “nieoczekiwanego znaleziska, zachowanego w bardzo dobrym stanie” w jednym z miejsc ekspozycyjnych na terenie miasta.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB