Arcybiskup Grzegorz Ryś kardynałem mianowanym przez papieża Franciszka

Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem. W niedzielę papież ogłosił nominacje kardynalskie dla dostojników z całego świata podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki został mianowany przez papieża Franciszka kardynałem. W niedzielę papież ogłosił nominacje kardynalskie dla dostojników z całego świata podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Arcybiskup Grzegorz Ryś kardynałem

.59-letni arcybiskup Grzegorz Ryś jest drugim polskim kardynałem mianowanym przez papieża Franciszka. W 2018 roku nominację tę otrzymał papieski jałmużnik Konrad Krajewski.

Kardynałami zostali mianowani również m.in. prefekt Dykasterii ds. Biskupów arcybiskup Robert Francis Prevost, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii Nauki Wiary abp Victor Manuel Fernandez oraz łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował metropolicie łódzkiemu abp. Grzegorzowi Rysiowi. „To ważny dzień dla Kościoła w Polsce” – podkreślił prezydent.

Nominacje papieża Franciszka

.Ponadto nominacje otrzymali arcybiskup Madrytu Jose Cobo Cano, biskup Hongkongu Stephen Chow Sau-Yan i metropolita Bogoty w Kolumbii abp Luis Jose Rueda Aparicio.

Kardynałami zostaną też dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat. To były nuncjusz apostolski Agostino Marchetto z Włoch, emerytowany metropolita miasta Cumana w Wenezueli abp Diego Rafael Padron i spowiednik w sanktuarium maryjnym w Buenos Aires w Argentynie ojciec Luis Pascual Dri.

Konsystorz, na którym Franciszek wręczy insygnia nowym kardynałom odbędzie się 30 września w Watykanie. Na ogłoszonej przez papieża liście jest 18 kardynałów-elektorów, którzy mogą wziąć udział w konklawe oraz trzech w wieku powyżej 80 lat.

Apel papieża Franciszka

.W czasie spotkania z wiernymi papież zaapelował o zaprzestanie przemocy w Ziemi Świętej.

„Z bólem dowiedziałem się, że znów doszło do przelewu krwi w Ziemi Świętej. Pragnę, aby władze izraelskie i palestyńskie mogły wznowić bezpośredni dialog po to, by położyć kres spirali przemocy i otworzyć drogi do pojednania i pokoju” – mówił Franciszek.

Podziękował także pozarządowej organizacji Mediterranea Saving Humans, która ratuje migrantów na Morzu Śródziemnym. Szef tej misji, znany włoski aktywista Luca Casarini, został zaproszony jako specjalny gość na październikowy synod biskupów w Watykanie.

Papież pozdrowił również uczestników pielgrzymki na Jasną Górę.

Wizja papieża Franciszka

.W wizji Franciszka synodalność jest narzędziem służącym zaangażowaniu wszystkich do uczestnictwa w życiu Kościoła – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” kard. Michael CZERNY SJ.

W tekście pod tytułem „Odnowa i realizacja. O kształcie doktryny społecznej Kościoła” kardynał podkreśla, że „Kościół musi nieustannie otwierać nowe drogi, aby realizować swoją przynależność do Chrystusa, i pokornie odnawiać swoje oddanie służbie Panu. W tej podróży nawrócenia każda z pięciu Konferencji oznaczała nową wiosnę, nowy początek, który torował drogę kolejnym nowym początkom”.

PAP/ Sylwia Wysocka/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2023
Fot.: Paweł Kłys, https://commons.wikimedia.org