Prof. Arkady RZEGOCKI we „Wszystko co Najważniejsze”

Dnia 22 sierpnia 1971 r. urodził się Arkady RZEGOCKI, politolog,  doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2023 r. ambasador RP w Irlandii. Redakcja przypomina z tej okazji wybrane teksty jego autorstwa, które ukazały się we „Wszystko co Najważniejsze”.

Dnia 22 sierpnia 1971 r. urodził się Arkady RZEGOCKI, politolog,  doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2023 r. ambasador RP w Irlandii. Redakcja przypomina z tej okazji wybrane teksty jego autorstwa, które ukazały się we „Wszystko co Najważniejsze”.

Czym jest Polska?

.„Czym jest Polska? Z całą pewnością ważną częścią Europy, ideą oraz państwem, które ma do odegrania dużą rolę w promocji wolności i solidarności. Bez Polski nie można sobie wyobrazić sprawiedliwego porządku międzynarodowego” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI w tekście „Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności”. 

Jak przekonuje, Polska „jest piękną ideą – wolnościowego, obywatelskiego, solidarnego państwa. Ale jest także realnie istniejącym, ważnym krajem w Europie Środkowej, który lepiej niż wiele innych wykorzystał odzyskaną wolność, budując szybko rozwijające się państwo o dynamicznej gospodarce i niemal nieprzerwanym wzroście ekonomicznym od 1991 roku. Rozwój gospodarczy i wprowadzane reformy są wynikiem coraz większego zaangażowania obywatelskiego. Z drugiej strony współczesna Polska bardzo wiele zawdzięcza swojemu dziedzictwu”.

„Państwo Piastów, a następnie Jagiellonów i Rzeczpospolita stanowią jedno z kluczowych źródeł europejskich tradycji parlamentarnych, republikańskich, konstytucyjnych, wolnościowych, obywatelskich, wreszcie tolerancyjnych. Pamięć o nich jest nie tylko polskim obowiązkiem, ale i ważną inspiracją dla całej Europy. Co więcej, dzisiejsza Polska ze swoim niezwykłym antyimperialnym, wolnościowym dziedzictwem przypomina, że najwyższy czas, żeby Europa zaczęła korzystać z doświadczeń i wiedzy zgromadzonych w różnych częściach Starego Kontynentu – także w Europie Środkowo-Wschodniej, która w licznych dziedzinach radzi sobie lepiej niż wiele innych państw, które do UE przystąpiły jeszcze w XX wieku” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI.

Racja stanu a dobro państwa

.„Dzisiejszą polską scenę polityczną charakteryzują szeroki pluralizm poglądów i głębokie różnice w odczytywaniu otaczającej nas rzeczywistości. Prowadzi to do sytuacji, w której jednoznaczne zdefiniowanie racji stanu (fr. raison d’État, łac. ratio status), klasycznie rozumianej jako nadrzędny interes państwowy, wyższy niż wszelkie inne interesy i normy, a przede wszystkim wspólny dla większości obywateli i instytucji działających na rzecz państwa, wydaje się właściwie niemożliwe” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI w tekście „Racja stanu a dobro państwa”.

Jak podkreśla, „za każdym razem, gdy używane jest pojęcie racji stanu – powinno być ono traktowane jako wezwanie do obywatelskiej troski o państwo, jego niepodległość oraz rozwój. W ujęciu republikańskim racja stanu stanowi immanentną cechę wspólnoty politycznej”.

Jak przekonuje prof. Arkady RZEGOCKI, „w perspektywie budowania lepszej przyszłości jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania idei suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej, która działa asertywnie wobec innych państw i aktywnie współkształtuje relacje dwu- i wielostronne. W ten sposób powstaje przestrzeń wolności i rozwoju obywateli oraz państwa. Racja stanu jest więc pojęciem inspirującym i mobilizującym obywateli do działania dla dobra państwa. W ujęciu republikańskim racja stanu stanowi immanentną cechę wspólnoty politycznej. Obecnie ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami zachodzących na świecie zmian o wymiarze historycznym. Dlatego właśnie zaangażowanie Polski w takich formatach, jak np. NATO, UE, Inicjatywa Trójmorza, Bukaresztańska 9, Trójkąt Lubelski, Grupa Wyszehradzka czy Trójkąt Weimarski, świadczy o naszym poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, za region, Europę. Zrozumienie istoty racji stanu pozwoli nam wszystkim skuteczniej działać w imię interesu własnego państwa, interesu wspólnego i budować bardziej integralny i inkluzywny świat, w którym Polska będzie odgrywać znaczącą rolę”.

O dojrzewaniu przyjaźni polsko-brytyjskiej

.„Dnia 25 sierpnia 1939 roku Polska i Wielka Brytania zawarły traktat sojuszniczy, zobowiązujący obie strony do udzielenia sobie wzajemnej pomocy militarnej w przypadku agresji na jedną ze stron. Niedługo potem, 1 września 1939 roku Polska została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy, a zaledwie 16 dni później do ataku na Rzeczpospolitą dołączyła Rosja. Dwa dni po ataku nazistowskich wojsk na Polskę, 3 września 1939 r. Wielka Brytania wypowiedziała Niemcom wojnę. Po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 r., Brytyjczycy nie poddali się i pozostali z Polakami. Wielka Brytania stała się wówczas dla Polaków wyspą ostatniej nadziei. Polacy licznie dołączali do sił brytyjskich i walczyli u boku wojsk alianckich o wolność swojej Ojczyzny i jednocześnie całej Europy” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI w artykule „O dojrzewaniu przyjaźni polsko-brytyjskiej”.

Dodaje, że „jedną z najważniejszych bitew, w której Polacy i Brytyjczycy walczyli ramię w ramię, była niewątpliwie bitwa o Anglię. W dużej mierze to właśnie dzięki polskim pilotom i ich osiągnięciom na polu walki, więzi między Polską a Wielką Brytanią są tak silne”.

„Zmiany polityczne w Polsce po 1989 r. nadały polsko-brytyjskim relacjom nowej dynamiki oraz umożliwiły powrót do bliskiej współpracy, jaka łączyła nas podczas II wojny światowej” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI.

Autor stoi na stanowisku, że „współdziałając jesteśmy naprawdę silni i możemy wiele razem osiągnąć. Wielki wysiłek zbrojny polskiego narodu i braterstwo broni z Brytyjczykami powinno stanowić ważny punkt odniesienia do budowania jeszcze bliższych relacji i inspiracji na przyszłość”.

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 sierpnia 2024