Armenia odwołała ćwiczenia wojskowe z państwami byłego ZSRR

Armenia odwołała ćwiczenia wojskowe z państwami byłego ZSRR

Armenia odwołała ćwiczenia wojskowe z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), czyli z państwami sojuszu obronnego republik byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

.O tym, że Armenia odwołała ćwiczenia wojskowe z ODKB poinformował niezależny rosyjski portal „Meduza”, powołując się na wypowiedzi premiera Armenii Nikola Paszyniana. „Minister obrony Armenii poinformował już pisemnie kolegów z ODKB, że w obecnej sytuacji uważamy za niewskazane przeprowadzanie w Armenii ćwiczeń ODKB. Ćwiczenia, przynajmniej w tym roku, nie będą się odbywać w Armenii” – powiedział premier Paszynian.

Szef rządu nie wyjaśnił, co oznacza „obecna sytuacja”. Wcześniej w styczniu ministerstwo obrony Rosji podało, że wojska rosyjskie wezmą udział w ćwiczeniach ODKB Niezłomne Braterstwo na terytorium Armenii.

W skład sojuszu obronnego ODKB, powołanego w 1994 r., wchodzą: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan.

Walki na granicy Armenii i Azerbejdżanu

.Armenia nie pierwszy raz nie zgodziła się na manewry ODKB. We wrześniu 2022 r. doszło do wznowienia walk pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Po dwóch dniach walki zakończyły się zawieszeniem broni, porozumienie podpisane zostało pod egidą Rosji. Również w tym czasie Armenia ogłosiła, powołując się na konflikt z Azerbejdżanem, że nie przeprowadzi manewrów. Ponadto premier Paszynian w listopadzie 2022 r. odmówił podpisania deklaracji końcowej szczytu ODKB, twierdząc, że w dokumencie pominięto ocenę polityczną działań Azerbejdżanu.

Napięcia wokół Górskiego Karabachu ponownie wzrosły, gdy zablokowany został w grudniu 2022 roku tzw. korytarz laczyński – jedyna droga łącząca Górski Karabach z Armenią. Władze Azerbejdżanu oświadczyły, że drogę blokują aktywiści ekologiczni, protestujący przeciwko nielegalnemu – zdaniem Baku – wydobyciu bogactw naturalnych w Górskim Karabachu. Paszynian oskarżył rosyjskie siły rozjemcze o niewykonywanie swych zadań. Zgodnie z porozumieniami z 2020 roku siły te powinny zapewniać bezpieczeństwo korytarza laczyńskiego.

W przeszłości także Kirgistan odwoływał wspólne manewry ODKB. Kraj ten anulował ćwiczenia Niezłomne Bractwo zapowiadane na 10-14 października 2022 roku. Odwołanie ćwiczeń zbiegło się z trwającą inwazją rosyjską na Ukrainę, od której dystansuje się większość poradzieckich sojuszników Rosji, prócz Białorusi.

Wzmocnienie zaangażowania w Europie

.Nad zaangażowaniem militarnym świata w regionie Europy Wschodniej i na Bałkanach Zachodnich zastanawiają się Rosa Balfour i Thomas De Waal. Jak podkreślają, konieczny jest powrót do regionu duetu USA-Unia Europejska, z równą determinacją jaką demonstruje tam Rosja.

Dla Unii Europejskiej sąsiedztwo Europy Wschodniej i Bałkanów Zachodnich ma znaczenie nie tylko ze względu na bliskość tych regionów oraz ich duże uzależnienie od unijnej pomocy, ale także dlatego, że to na ich terenie rozgrywa się konkurencja z Rosją i Chinami. Zgodność USA i Europy co do ich zobowiązań w tej części świata może wzajemnie wzmacniać tych graczy, ale pod warunkiem, że unikną ryzyka szerszej rywalizacji. Dla UE najlepszym kierunkiem byłoby zmaksymalizowanie wysiłków związanych z realizacją jej zobowiązań. Obejmowałoby to eliminację wewnętrznych sprzeczności w Unii w dziedzinie standardów praworządności, strategii antykorupcyjnej, planów dotyczących kolejnych rozszerzeń i integracji gospodarczej, a także wzmocnienie roli Unii jako mediatora w konfliktach – wskazują Balfour i De Waal.

Autorzy wskazują w jaki sposób Zachód mógłby zaangażować się w region Europy Wschodniej i Bałkanów. „Zwiększenie zaangażowania w Europie Wschodniej byłoby na pewno łatwiejsze, gdyby udało się zrealizować reformę Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), co będzie wymagało sprawnej koordynacji wysiłków ze strony USA, Kanady oraz państw członkowskich UE” – sugerują Balfour i De Wall.

„Głównym wyzwaniem stojącym zarówno przed stolicami europejskimi, jak i Waszyngtonem w odniesieniu do Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej jest gotowość do szybkich reakcji na gwałtownie rozwijające się kryzysy oraz taka sama determinacja, jaką w takich warunkach demonstruje Rosja na obszarze ciągnącym się od Kaukazu po Ukrainę i Bałkany Zachodnie”.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 stycznia 2023