Artykuł Jana Rokity na litewskim portalu 15min

Tekst Jana Rokity pt. „Polski uniwersalizm”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, został opublikowany również na litewskim portalu informacyjnym, 15min. Artykuł Jana Rokity na portalu 15min stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.
Artykuł Jana Rokity na litewskim portalu 15min
.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, portal 15min opublikował artykuł Jana Rokity, polskiego polityka, filozofa, działacza opozycji solidarnościowej. Tekst dostępny jest również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim oraz rosyjskim.
15min to litewski portal internetowy o charakterze informacyjnym. Portal jest dostępny w dwóch wersjach językowych: litewskiej i angielskiej.
Artykuł Jana Rokity Artykuł Jana Rokity na litewskim portalu 15min, dostępny jest pod LINKIEM.
Jan Rokita o polskim uniwersalizmie
.„Zachodni sojusz pełni dziś tę samą misję w dziedzinie bezpieczeństwa i szans na rozwój cywilizacyjny, jaką w dawnych wiekach pełniła Rzeczpospolita, będąca unią Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów” – pisze Jan ROKITA.
Jak podkreśla, „tylko niektóre spośród europejskich narodów mają w swym narodowym charakterze silny pierwiastek politycznego uniwersalizmu. Najstarsze i najbardziej oczywiste pod tym względem jest polityczne dziedzictwo Niemiec, które od czasu proklamacji w X wieku Świętego Cesarstwa w ciągu ośmiu następnych stuleci niosły ideę politycznej jedności Europy”.
„Ale tylko trochę młodsze są dwa inne europejskie uniwersalizmy, niesłusznie traktowane jako mało znaczące, gdyż peryferyjne: skandynawski i polski. Historycznie mają one zakorzenienie w epoce wielkiego przełomu, pomiędzy wiekami średnimi i nowożytnością. Dwie XIV-wieczne unie: skandynawska, zawarta na zamku w szwedzkim Kalmarze, oraz polsko-litewska, uzgodniona na zamku w Krewie na Białorusi – wyznaczają początki tych dwóch, tak doniosłych dla kształtu Europy uniwersalizmów” – pisze Jan Rokita.
Jego zdaniem „jeśli w rezultacie obecnej wojny amerykańsko-europejski sojusz, gwarantujący wolność i bezpieczeństwo, nie miałby się rozszerzyć na wschód, to byłaby to historyczna klęska całego wschodnioeuropejskiego uniwersalizmu”.
Czym jest projekt „Opowiadamy Polskę światu”?
.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego czy 1. rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.
Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
WszystkoCoNajważniejsze/PP