Artykuł Karola NAWROCKIEGO na temat zbrodni katyńskiej ukazał się w „L'Opinion”

nierozliczona zbrodnia

W rocznicę popełnienia zbrodni katyńskiej na łamach „L’Opinion” ukazał się artykuł Karola NAWROCKIEGO, prezesa IPN, pt. „Katyńska blizna”. Artykuł stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów, wydawca miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Artykuł Karola NAWROCKIEGO w „L’Opinion”

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” we francuskim „L’Opinion” ukazał się tekst prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO na temat zbrodni katyńskiej pt. „Katyńska blizna”. Artykuł dostępny jest również na portalu „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, ukraińskim i rosyjskim [LINK].

Wspólnie z tekstem Karola NAWROCKIEGO na łamach „L’Opinion” ukazały się również artykuły prezydenta Andrzeja DUDY [LINK] oraz prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka MISTEWICZA [LINK].

„L’Opinion” to czołowy francuski dziennik z główną siedzibą w Paryżu. Ukazuje się od 2013 r. w wersji papierowej oraz cyfrowej. Jego nakład wynosi ponad 40 tys. egzemplarzy dziennie.

Katyńska blizna

.„Wiosną 1940 roku Sowieci zgładzili bez wyroku sądowego kwiat polskiej inteligencji. Dziś rosyjskie władze chciałyby widzieć w tej zbrodni pospolite przestępstwo, które podlega przedawnieniu” – pisze Karol NAWROCKI.

Jak podkreśla, „nie przypadkiem mówimy, że w Katyniu został wymordowany kwiat polskiej inteligencji. Na liście ofiar znajdziemy bowiem wysokich rangą oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, księży, ale też ludzi, którzy w cywilnym życiu byli lekarzami, inżynierami, prawnikami, nauczycielami czy urzędnikami. Trzeba jeszcze dodać, że sowieckie represje spadły też liczne rodziny pomordowanych. Zostały one deportowane w głąb ZSRS, na »nieludzką ziemię«”.

„Katyń to ważna część polskiej historii i pamięci. Traumę związaną z tym, co wydarzyło się 84 lata temu, dodatkowo wzmacnia w Polakach tragedia sprzed czternastu lat. 10 kwietnia 2010 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński leciał do Smoleńska, by wziąć udział w rocznicowych uroczystościach w Katyniu – by na rosyjskiej ziemi oddać hołd ofiarom i przypomnieć prawdę o sowieckiej zbrodni. W katastrofie samolotu zginęło 96 osób: prezydent wraz z żoną i wielu innych przedstawicieli elity państwa polskiego. To także nieodłączna część najnowszej historii Polski” – pisze prezes IPN.

Dodaje, że „nie tylko dlatego ludobójcza zbrodnia katyńska to dużo więcej niż wyłącznie przeszłość. Groby w Katyniu, Miednoje i innych miejscach pokazują nam istotę sowieckiej duszy – nastawionej na zło, zniszczenie, ekspansję. W trzeciej dekadzie XXI wieku ta dusza odradza się na nowo w nieco innym wcieleniu. Federacja Rosyjska już niemal wprost gloryfikuje swą komunistyczną przeszłość i pokazuje imperialne skłonności”.

„Dwa lata temu przed polskim cmentarzem w Katyniu demonstracyjnie pojawił się ciężki sprzęt budowlany. Ale prawdy katyńskiej już nawet koparki nie byłyby w stanie zasypać” – pisze Karol NAWROCKI.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę Światu” to realizowany od 2017 r. największy pod względem zasięgu projekt promocji polskiej historii, kultury i nauki. Miliard sześćset pięćdziesiąt milionów (1 650 000 000) to zasięg tekstów opublikowanych we wrześniu 2022 r. w ponad 70 krajach, bez płatnych powierzchni reklamowych. Projekt realizowany jest przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”. Najnowsza odsłona poświęcona pamięci o zbrodni katyńskiej powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych publikujemy na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl

WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2024