Artykuł Mateusza Morawieckiego w El Comercio

El Comercio

Tekst premiera Mateusza Morawieckiego pt. „Konstytucja polskiej wolności”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na portalu El Comercio. Artykuł Mateusza Morawiekiego w El Comercio stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł Mateusza Morawieckiego w El Comercio

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, El Comercio opublikował artykuł premiera RP Mateusza Morawieckiego. Tekst dostępny jest również na „Wszystko co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

El Comercio to najstarszy dziennik wydawany w Peru, a także jedna z najstarszych hiszpańskojęzycznych gazet na świecie. Na łamach gazety poruszane jest szerokie spektrum tematów, od polityki międzynarodowej i peruwiańskiej polityki wewnętrznej po zagadnienia biznesowe, ekonomiczne, kulturowe, rozrywkowe oraz sportowe. Gazeta ma również wydanie internetowe w postaci portalu El Comercio.

Artykuł Mateusza Morawieckiego w El Comercio dostępny jest pod LINKIEM.

Premier Mateusz Morawiecki o znaczeniu Konstytucji 3 Maja

.„Historia to żywioł okrutnej ironii. Niedługo po tym, jak idea republikanizmu osiągnęła w I Rzeczypospolitej pełną dojrzałość, nastąpiło załamanie, a nasza ojczyzna zniknęła z mapy świata” – pisze premier Mateusz MORAWIECKI.

Jak podkreśla, „ustawa rządowa z dnia 3 maja 1791 roku została uchwalona w chwili, która nas samym sobie zwróciła – jak czytamy w poprzedzającej Konstytucję Preambule. W burzliwym czasie rozbiorów nasi przodkowie stanęli przed pytaniem o własną tożsamość. Odpowiedź, którą dali, przez dwieście trzydzieści lat nie straciła na aktualności. Jeszcze w XXI wieku określa to, kim jesteśmy”.

„Nie jesteśmy przecież ani Wschodem Zachodu, ani Zachodem Wschodu. Polska leży w samym sercu Europy. Nie znajdujemy się ani w wymyślonej Europie Wschodniej francuskich filozofów, ani w Mitteleuropie niemieckich ministrów. Mamy własną tożsamość, która rozwija się od tysiąca lat. Wiedzieli o tym autorzy Konstytucji 3 maja – nasi ojcowie założyciele – łącząc oryginalną myśl polityczną epoki oświecenia z tradycjami silnie zakorzenionymi w naszej kulturze politycznej już od kilkuset lat” – pisze Mateusz Morawiecki.

Premier twierdzi ponadto, że „Europa będzie istnieć tylko wtedy, gdy przetrwają jej narody. Jedynie jako wspólnota solidarnych państw narodowych, które nawzajem szanują swoją odrębność, Unia Europejska zachowa polityczną i moralną siłę, by stawić czoła imperializmowi Rosji i jej czerwonym carom”.

Czym jest projekt „Opowiadamy Polskę światu”?

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego czy 1. rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 maja 2023