Artykuł prof. Arkadego Rzegockiego w Instytucie Polskim w Tokio

Tekst prof. Arkadego Rzegockiego pt. „Wolność i solidarność w polskim DNA”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na portalu Instytutu Polskiego w Tokio. Artykuł prof. Arkadego Rzegockiego w Instytucie Polskim w Tokio stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Tekst prof. Arkadego Rzegockiego pt. „Wolność i solidarność w polskim DNA”, który ukazał się pierwotnie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na portalu Instytutu Polskiego w Tokio. Artykuł prof. Arkadego Rzegockiego w Instytucie Polskim w Tokio stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł prof. Arkadego Rzegockiego w Instytucie Polskim w Tokio

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, Instytut Polski w Tokio opublikował artykuł prof. Arkadego Rzegockiego, Szefa Służby Zagranicznej RP. Tekst dostępny jest również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Instytut Polski w Tokio to pierwsza tego typu placówka zagraniczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Azji Wschodniej i 22. na świecie. Jej powstanie było potwierdzeniem dużej wagi jaką Polska przywiązuje do stosunków z Japonią. Instytut promuje współczesną Polskę – kraj nowoczesny, dynamicznie się rozwijający w oparciu o nowoczesne technologie, innowacje i kreatywne gałęzie gospodarki, który jest  atrakcyjnym i pożądanym partnerem w wielu dziedzinach gospodarki, nauki i technologii.

Artykuł prof. Arkadego Rzegockiego w Instytucie Polskim w Tokio dostępny jest pod linkiem:

Prof. Arkady Rzegocki o polskiej solidarności i tradycji wolnościowej

.„W maju świętujmy polskość wszyscy. Zarówno Polacy, jak i przyjaciele Polski” – pisze prof. Arkady RZEGOCKI.

Jak zaznacza, „w maju, jak w żadnym innym miesiącu roku, zbiegają się ważne daty dla naszej historii i teraźniejszości. 3 maja, 232 lata temu, polski Sejm uchwalił pierwszą na kontynencie europejskim konstytucję. Dała ona wyraz polskim aspiracjom, ale także sile i potędze Serenissima Res Publica Poloniae. W tym roku w maju świętujemy również przystąpienie do struktur zachodnich, które nieodwracalnie zmieniły miejsce Polski na mentalnych mapach geograficznych – 19 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, a wcześniej do NATO. Te dwie majowe daty – uchwalenie konstytucji i dołączenie do Zachodu – spinają ramy dziedzictwa Polski – historii upadku, ale i odrodzenia”.

Jak podkreśla prof. Arkady RZEGOCKI, „polska idea wolności jest od wieków wartością konstytutywną Rzeczypospolitej. Państwo Jagiellonów i Rzeczpospolita Obojga Narodów zapoczątkowały wyposażenie obywateli w niespotykany na Zachodzie katalog wolności i praw obywatelskich. Gdy we Francji panował absolutyzm, polska szlachta wybierała króla. Gdy na Zachodzie toczyły się wojny religijne, Sejm Rzeczypospolitej wprowadził akt konfederacji warszawskiej, który prawnie gwarantował wolność praktykowania wszystkich religii (dość przypomnieć, że przełomowy List o tolerancji Johna Locke’a został opublikowany ponad sto lat później). Standard państwa prawa, gwarantujący nietykalność osobistą i zakaz aresztowania bez zgody sądu, został wprowadzony w Rzeczypospolitej przywilejem Jedleńskiego już w 1433 roku”.

Czym jest projekt „Opowiadamy Polskę światu”?

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego czy 1. rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 maja 2023