Artykuły Mateusza Morawieckiego, Arkadego Rzegockiego, Jana Rokity w L’Opinion
Z okazji święta Konstytucji 3 maja we francuskiej gazecie „L’Opinion” zostały opublikowane eseje premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Arkedego Rzegockiego, Jana Rokity oraz Eryka Mistewicza, które wcześniej pojawiły się na łamach „Wszystko Co Najważniejsze„.
Święto Konstytucji 3 Maja w L’Opinion
.Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja „L’Opinion” publikuje we współpracy z miesięcznikiem „Wszystko co Najważniejsze” artykuły na temat znaczenia Konstytucji 3 maja autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego, szefa służby dyplomatycznej Arkadego Rzegockiego, szefa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza oraz polityka i publicysty Jana Rokity.
Artykuł Mateusza Morawieckiego w L’Opinion dostępny jest pod LINKIEM.
Artykuł Jana Rokity w L’Opinion dostępny jest pod LINKIEM.
Artykuł prof. Arkadego Rzegockiego L’Opinion dostępny jest pod LINKIEM.
Artykuł Eryka Mistewicza w L’Opinion dostępny jest pod LINKIEM.
Premier Mateusz Morawiecki o znaczeniu Konstytucji 3 maja
.Jak pisze premier: „3 maja 1791 r. Polska stała się kolebką konstytucjonalizmu w Europie kontynentalnej. Pod koniec XVIII w. była to wyspa wolności otoczona morzem absolutyzmu, którego szalejące fale osiągnęły apogeum w totalitaryzmach XX w., siejąc krwawe spustoszenie”.
Premier osadza Konstytucję 3 maja w szerokim kontekście historycznym. „Polska leży w samym sercu Europy. Nie znajdujemy się ani w wyimaginowanej Europie Wschodniej francuskich filozofów, ani w Mitteleuropie niemieckich ministrów. Mamy własną tożsamość, która rozwija się od tysiąca lat. Twórcy Konstytucji 3 maja – nasi ojcowie założyciele – dobrze o tym wiedzieli i połączyli pierwotną myśl polityczną Oświecenia z tradycjami mocno zakorzenionymi w naszej kulturze politycznej od kilku stuleci” – podkreśla Morawiecki w L’Opinion.
Polska – jedna z najstarszych demokracji nowoczesnej Europy
.”Polska nie jest «młodą demokracją», ale jedną z najstarszych demokracji nowoczesnej Europy – starszą siostrą, a nie córką innych europejskich demokracji. I Rzeczpospolita wskrzesiła tradycje republikańskie zrodzone w starożytnym Rzymie” – zauważa Morawiecki.
Premier przypomina w kontekście wojny na Ukrainie, że wolność nigdy nie jest nam dana na zawsze: „Los Konstytucji 3 maja daje nam lekcję. Tylko państwo narodowe – a nie ponadnarodowa federacja – może być wiarygodnym gwarantem wolności swoich obywateli”. Tylko jako wspólnota zjednoczonych państw narodowych, szanujących wzajemną odrębność, Unia Europejska zachowa polityczną i moralną siłę, by przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi i jego „carom” – podkreśla polski premier.
Arkady Rzegocki o geopolitycznym znaczeniu święta Konstytucji 3 Maja
.Szef polskiej służby zagranicznej w polskim MSZ Arkady Rzegocki analizuje kontekst geopolityczny związany z rocznicą ogłoszenia Konstytucji 3 maja: „W maju Polska świętuje również przynależność do zachodnich struktur, które nieodwracalnie zmieniły jej miejsce: 19 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej, a wcześniej do NATO. Te dwie daty – ogłoszenie Konstytucji i przystąpienie do Zachodu – zamykają ramy jej dziedzictwa: historii schyłku, ale i odnowę”. „Podczas gdy wojna w Ukrainie rzuca cień w pokojowych wysiłkach Europy i jej architektury bezpieczeństwa, celebrowanie solidarności i wolność ma konkretne znaczenie” – podkreśla Rzegocki.
Jan Rokita o sile polskiego uniwersalizmu
.”Silny polski uniwersalizm odżył” – pisze z kolei Jan Rokita, omawiając unię polsko-litewską i obecne silne relacje z USA w kontekście aliansu europejsko-amerykańskiego.
„Zachodni sojusz pełni dziś tę samą misję w dziedzinie bezpieczeństwa i szans na rozwój cywilizacyjny, jaką w dawnych wiekach pełniła Rzeczpospolita, będąca unią Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów” – pisze Jan ROKITA.
Jak podkreśla, „tylko niektóre spośród europejskich narodów mają w swym narodowym charakterze silny pierwiastek politycznego uniwersalizmu. Najstarsze i najbardziej oczywiste pod tym względem jest polityczne dziedzictwo Niemiec, które od czasu proklamacji w X wieku Świętego Cesarstwa w ciągu ośmiu następnych stuleci niosły ideę politycznej jedności Europy”.
Eryk Mistewicz o święcie Konstytucji 3 Maja
.”3 Maja to jedno z najpiękniejszych polskich świąt ważnych do opowiedzenia Francuzom. Warto wciąż przypominać polską tradycję demokratyczną, pierwszą w Europie konstytucję, prawa wyborcze kobiet, miejsce schronienia dawane tak wielu prześladowanym nacjom i grupom religijnym, a znajdującym ochronę pod skrzydłami Rzeczpospolitej. Przecież z tradycji Konstytucji 3 maja wyrasta dzisiejsza solidarność z prześladowaną Ukrainą, a tu i Polacy, i Francuzi trzymają jeden front” – podkreśla z kolei prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.
Czym jest projekt „Opowiadamy Polskę światu”?
.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos, 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego czy 1. rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.
Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ