Astronomowie uchwycili część gromady galaktyk w gwiazdozbiorze Psów Gończych

Abell 1758

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili część gromady galaktyk Abell 1758, oznaczoną jako A1758N, znajdującą się w gwiazdozbiorze Psów Gończych.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Teleskopu Hubble’a widoczna jest A1758N – podgromada Abell 1758 – masywnej gromady galaktyk zawierającej setki galaktyk. Obiekt ten składa się ona z dwóch jeszcze mniejszych struktur, które obecnie przechodzą burzliwy proces łączenia.

Fot. ESA/Hubble, NASA

.Gromada Abel 1758 została po raz pierwszy zidentyfikowana w 1958 roku i początkowo zarejestrowana jako pojedynczy masywny obiekt. Jednak około 40 lat później została ponownie zaobserwowana przez teleskop rentgenowski ROSAT, a astronomowie zauważyli, że nie jest to pojedynczy obiekt, ale składa się ona z dwóch podgromad.

Od tego czasu gromada Abell 1758 była obserwowana jeszcze wielokrotnie przez różne obserwatoria, taki jak Teleskop Hubble’a, Chandra X-ray Observatory, XMM-Newton. Obecnie naukowcy wiedzą, że ma ona zarówno podwójną strukturę, jak i złożoną historię. Składa się z dwóch masywnych podgromad oddalonych od siebie o około 2,4 miliona lat świetlnych. Komponenty te, znane jako A1758N i A1758S, są ze sobą powiązane grawitacyjnie, ale nie wykazują oznak interakcji.

Na obrazie z Hubble’a widoczna jest tylko północna struktura gromady Abell 1758 – A1758N. Jest ona podzielona na dwie podstruktury, znane jako wschodnia (A1758NE) i zachodnia (A1758NW). Jak twierdzą naukowcy, w każdej z dwóch podgromad występują zakłócenia, które sugerują, że są one wynikiem zderzenia i połączenia mniejszych gromad.

Psy Gończe (łac. Canes Venatici) to gwiazdozbiór nieba północnego, jest 38. co do wielkości i sąsiaduje z Wolarzem. Został opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum astronoma Heweliusza. Jest jedną z trzech konstelacji, przedstawiających psy. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 30.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2025
Fot. ESA/Hubble, NASA