Astronomowie uchwycili fuzję galaktyk w gwiazdozbiorze Lwa

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali parę łączących się galaktyk oznaczoną jako VV-689, znajdującą się w gwiazdozbiorze Lwa.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia dwie łączące się galaktyki w układzie VV-689, zwanym jako „Skrzydło Anioła”. W przeciwieństwie do przypadkowego ułożenia galaktyk, które wydają się nakładać na siebie tylko wtedy, gdy są oglądane punktu widzenia na Ziemi, te dwa obiekty są w trakcie zderzenia. Interakcja grawitacyjna sprawiła, że układ VV-689 stał się niemal całkowicie symetryczny, co może przypominać wyglądem parę skrzydeł.

.Obraz VV-689 pochodzi z zestawu obserwacji Hubble’a, które pozwoliły przyjrzeć się bliżej „Zoo Gems” – interesującym galaktykom z obywatelskiego projektu naukowego Galaxy Zoo. Program zrzeszał setki tysięcy ochotników, którzy klasyfikowali galaktyki i pomagali astronomom przebrnąć przez ogrom danych pozyskanych przez różne teleskopy. W trakcie tego procesu wolontariusze odkryli mnogość dziwnych i wspaniałych typów galaktyk, z których część nie była wcześniej badana. Podobny projekt o nazwie Radio Galaxy Zoo: LOFAR wykorzystal to samo podejście – pomoc wolontariuszy – do lokalizowania supermasywnych czarnych dziur w odległych galaktykach.
Kamera Advanced Camera for Surveys na pokładzie Teleskopu Hubble’a przeprowadziła szczegółowe obserwacje obiektów z obu projektów. Uczestnicy Galaxy Zoo wybrali ich zdaniem najciekawsze cele do dalszych obserwacji Hubble’a. Wśród wybranych obiektów znalazły się galaktyki pierścieniowe, niezwykłe spirale i łączące się pary galaktyk, takich jak VV-689.
Lew (łac. Leo) jest 12. co do wielkości konstelacja będąca jednym z 12 gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce wędruje na jego tle od 10 sierpnia do 16 września. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 70. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny wiosną.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG